Aktualitet

Anëtarësimi në KS për 2 vite, Yuri Kim e Luigi Soreca: Historike për Shqipërinë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:42 - 11/06/21 |
mapo.al

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim dhe kreu i delegacionit të BE, Luigi Soreca e konsiderojnë historike anëtarësimin e Shqipërisë për dy vite në Këshillin e Sigurimit.


Përmes një postimi në Tëitter, Kim shprehet: “Historia u shkruajt: urime Shqipërisë për zgjedhjen për herë të parë në histori në Këshillin e Sigurisë së OKB. SHBA mirëpresin të punojnë me Shqipërinë edhe më ngushtë në rajon & mbarë botën. Urime!”“.
Një ditë historike e ka cilësuar edhe ambasadori i BE-së, Soreca. Ai shton duke shkruar se pret që të punojë më pranë me vendin tonë për të adresuar çështjet globale.“Ditë historike për Shqipërisë dhe popullit e saj. Urime për zgjedhjen si anëtare e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara 2022-2023! Presim të punojmë edhe më pranë së bashku në adresimin e çështjeve globale!”, shkruan Soreca.

Lexo edhe :  Vendimi për Llallën, Kim: Të dënohen të korruptuarit, sado të fuqishëm të jenë


Shqipëria do të jetë anëtare e Këshillit të Sigurimit për dy vite, 2022-2023. 175 vota mori vendi ynë sot, nga 117 që i duheshin, ndërsa votuan 190 vende.

LEXO EDHE: 

Historike – Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit

1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas