Aktualitet

ANOM/ Qindra të arrestuar në botë duke përdorur aplikacionin e mesazheve


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:27 - 08/06/21 |
mapo.al

Më shumë se 800 kriminelë të dyshuar janë arrestuar në të gjithë botën pasi u mashtruan për të përdorur një aplikacion të koduar të mesazheve të drejtuar nga FBI, thonë zyrtarët.


Operacioni, i konceptuar bashkërisht nga Australia dhe FBI, duke shpërndarë fshehurazi aparate telefonike me aplikacionin ANOM midis kriminelëve, duke lejuar policinë të monitoronte bisedat e tyre në lidhje me kontrabandën e drogës, pastrimin e parave dhe madje edhe komplotet e vrasjeve.


Zyrtarët e quajtën atë një moment i rëndësishëm.

Në shënjestrat përfshiheshin bandat e drogës dhe njerëzit me lidhje me mafien.Drogë, armë, automjete luksoze dhe para u kapën gjithashtu në operacion, i cili u zhvillua në më shumë se një duzinë vendesh.Sekuestrimi përfshinte tetë tonë kokainë, 250 armë dhe më shumë se 48 milion dollarë në monedha të ndryshme anëmbanë botës përfshi kriptovalutat.

Kryeministri Australian Scott Morrison tha se operacioni kishte “arritur një goditje të rëndë kundër krimit të organizuar” në të gjithë botën.

Agjencia policore e Bashkimit Evropian Europol e përshkroi Operacionin “Mburoja e Trojës/Greenlight” si “operacioni më i madh i organizuar ndonjëherë i zbatimit të ligjit kundër komunikimit të koduar”.

Si funksionoi goditja e ANOM-it?

FBI filloi të operojë një rrjet pajisjesh të koduar të quajtur ANOM, dhe shpërndau fshehurazi pajisje me aplikacionin e komunikimit midis botës së krimit përmes informatorëve.

Ideja për operacionin erdhi pasi dy platforma të tjera të koduara u rrëzuan nga agjencitë e zbatimit të ligjit, duke lënë bandat kriminale që të kërkonin në treg për telefona të rinj të sigurt.

Pajisjet u përdorën fillimisht nga figura të supozuara të krimit, duke u dhënë kriminelëve të tjerë besimin për të përdorur
platformën.

“Duhej të njihnit një kriminel për të pasur një nga këto telefona të personalizuar. Telefonat nuk mund të pranonin thirrje hyrese ose të perdorenin email. Ju mund të komunikonit vetëm me dikë në të njëjtën platformë,” shpjegoi policia Australiane.

I arratisuri australian dhe trafikanti i dyshuar i drogës Hakan Ayik luajit rol thelbësor në këtë goditje, pasi pa dashje u rekomandoi aplikacionin bashkëpunëtorëve kriminalë pasi mori një celular nga oficerë të fshehtë, tha policia.

I quajtur “gangster i Facebook” nga mediat Australiane, Ayik shihet në fotografitë e mediave sociale me tatuazhe të mëdha dhe një fizik muskuloz. Mediat lokale thonë se ai ka jetuar në Turqi që nga shmangia e arrestimit, duke jetuar një mënyrë jetese luksoze me një grua hollandeze.

Policia tha se “do të jetë më mirë sikur ai të vetëdorëzohej ” sa më shpejt të jetë e mundur, pasi ai mund të jetë në rrezik vetë, pasi kishte ndihmuar padashur FBI me aksionin e tyre.

Në total, rreth 12,000 pajisje të koduara u përdorën nga rreth 300 grupe kriminale në më shumë se 100 vende.

Çfarë zbuluan autoritetet?

Oficerët ishin në gjendje të lexonin miliona mesazhe në “kohë reale” që përshkruanin komplotet e vrasjeve, planet e importit masiv të drogës dhe skema të tjera. “Gjithçka për të cilën flasin është droga, dhuna, goditjet ndaj njëri-tjetrit, njerëz të pafajshëm që do të vriten, një gamë e tërë gjërash”, tha komisioneri i Policisë Federale Australiane, Reece Kershaw.

Në total, rreth 9,000 oficerë policie në të gjithë botën ishin të përfshirë në goditje.

Calvin Shivers i Divizionit të Hetimit Penal të FBI-së tha se operacioni u kishte mundësuar agjencive të policisë “të kthejnë situatat përmbys për organizatat kriminale”, me inteligjencën e mbledhur duke parandaluar vrasje dhe një numër krimesh të tjera.

“Ne ishim në gjendje të shikonim fotografi të qindra tonë kokainë që ishin fshehur në dërgesat e frutave,” tha ai.

Deklaratat nga agjencitë e zbatimit të ligjit nuk përmendën asnjë nga të arrestuarit në këtë goditje.

Në Australi, 224 persona u arrestuan duke përfshirë anëtarë të bandave të jashtëligjshme të motorëve, grupe mafioze, sindikata aziatike të krimit dhe grupe të krimit të rëndë dhe të organizuar.

Policia tha se ata gjithashtu sekuestruan tre tonë drogë dhe 45 milion dollarë australianë në para dhe pasuri dhe gjithashtu  ndërhyri në 20 “kërcënime për vrasje”, duke shpëtuar potencialisht jetën e një “numri të konsiderueshëm të kalimtarëve të pafajshëm”.

Z. Morrison tha se goditja, e cila u quajt Operacioni Ironside, ishte “një moment i rëndësishëm në historinë Australiane të zbatimit të ligjit”.

Policia e Zelandës së Re tha se 35 persona në vend ishin arrestuar dhe rreth  2,7 milion dollarë pasuri të sekuestruara.

“Ne besojmë se përfundimi i këtyre operacioneve do të ketë një ndikim të rëndësishëm në skenën e krimit të organizuar të Zelandës së Re,” tha Drejtori i Detektivit, Drejtori i Grupit të Krimit të Organizuar, Greg Williams.

Zëvendës drejtori ekzekutiv i Europol Jean-Philippe Lecouffe e përshkroi operacionin si një “sukses të jashtëzakonshëm”.

Agjencia nuk tregoi për arrestimet në secilin vend, por zyrtarët lokalë thanë se ata përfshinin 70 persona në Suedi dhe 49 në Hollandë, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Linda Staaf, shefi i inteligjencës së policisë suedeze, tha se operacioni kishte parandaluar 10 vrasje, njoftoi Reuters.

Marrë nga BBC

Përshtati: Mapo.al

87


Etiketa: , , , , ,

Pas