Aktualitet

Anulohet ceremonia e Nobelit/ Ja si do shpallen fituesitBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:40 - 22/09/20 |
mapo.al

Që prej vitit të largët 1944 nuk do të ketë ceremoni çmimesh Nobel në Stokholm dhe arsyeja mbet e qartë se është pandemia.


Ceremonia e Çmimeve Nobel, për herë të parë pas 76-vjetësh, është anuluar për shkak të përhapjes së koronavirusit në gjithë botën.


“Fituesit do të shpallen vetëm në internet për shkak të pandemisë”,- thuhet në deklaratën e sotme të Fondacionit Nobel, i cili administron ndarjen e çmimeve prestigjioze.Çmimet për arritjet në fusha të tilla si shkenca, letërsia dhe paqja u krijuan dhe u financuan me vullnetin e shkencëtarit dhe biznesmenit suedez Alfred Nobel, që nga viti 1901.
Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas