Kryesore

Argjentina anulon miqësoren me Izraelin, ja arsyeja


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:43 - 06/06/18 |
mapo.al

Argjentina ka anuluar ndeshjen përgatitore përpara Botërorit me Izraelin, me sa duket nën presionin politik mbi trajtimin që Izraeli u bën palestinezëve në Gaza, raporton TCH.


Sulmuesi argjentinas, Gonzalo Higuain i tha kanalit sportiv “ESPN” të martën se ndeshja ishte anuluar. “Më në fund ata bënë gjënë e duhur”, tha ai gjatë një interviste.


Ambasada izraelite në Argjentinë konfirmoi anulimin e ndeshjes miqësore mes dy vendeve përmes një statusi në “Twitter”.Raportime të medieve theksojnë se kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu i telefonoi presidentit argjentinas, Mauricio Macri, në përpjekje për të shpëtuar fatet e kësaj miqësoreje, që pritej të luhej në Jeruzalem të shtunën.
Lajmi për anulimin e saj është pritur me brohorima dhe duartrokitje në Gaza, aty ku të paktën 120 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite gjatë protestave të javëve të fundit.

Lexo edhe :  Tirana, streha e një izraeliti nomad që i arratiset pandemisë


Në Ramallah të Bregut Perëndimor, Federata palestineze e Futbollit publikoi një deklaratë ku falënderonte sulmuesin e Argjentinës, Lionel Messi, dhe shokët e tij të skuadrës për anulimin.

“Vlerat, morali dhe sporti kanë arritur një triumf sot, ndërsa një karton i kuq i është nxjerrë Izraelit përmes anulimit të ndeshjes”, tha shefi i federatës Jibril Rajoub, i cituar nga “Reuters”.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas