Aktualitet

Arktiku në flakë/ Pas temperaturave të larta, zjarret përfshijnë zonën më të ftohtë të planetit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:41 - 28/06/20 |
mapo.al

Prej disa ditësh Arktiku është përfshirë nga temperaturat e larta dhe situata tashmë është përshkallëzuar pasi në disa zona të tij pranë Rusisë janë shënuar dhe zjarre.Vatrat e zjarrit janë tepër të mëdha, ato kanë djegur një sipërfaqe të madhe me pyje dhe imazhet e tyre janë kapur nga satelitët.Sipas fotove që vijnë nga Programi i Bashkimit Europian i Monitorimit të Tokës, vatrat e zjarrit janë regjistruar në rajonin e Jakutia, i cili konsiderohet dhe si një nga zonat më të ftohta dhe të pabanuara në planet.

 

 


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas