Kryesore

Armë në Kongo? Shqipëria nën akuzë sipas mediave ndërkombëtare

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:27 - 19/06/20 |
mapo.al

Euronews, bën të ditur se Kombet e Bashkuara kanë akuzuar Shqipërinë, dhe disa vende të tjera, për dërgimin e armëve në Republikën Demokratike të Kongos.


Edhe pse ky shtet i Afrikës Qendrore nuk është subjekt i sanksioneve, Kombet e Bashkuara duhet të informohen nëse një dikush po dërgon armë atje. Shqipëria, Rumania, Turqia, Afrika e Jugut, Izraeli dhe Italia janë mes vendeve që nuk e kanë informuar organizatën, rreth çuarjes së armëve në Republikën Demokratike të Kongos.


Raporti i Kombeve të Bashkuara është sekret, thotë Euronews, por këtë ka arritur ta zbulojë Agjensia Franceze e Lajmeve, këtë javë.


“Një pjesë e këtyre armëve që supozohej të shkonin për ushtrinë, kanë rënë në duart e  grupeve të armatosura”, bën të ditur raporti.


 


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas