Aktualitet

Arrestohen në Francë dhe Gjermani dy shoqëruesit e ish-ministrit Saimir Tahiri


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:53 - 18/08/21 |
mapo.al

Arrestohen dy truprojet e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Hekuran Marku u arrestua në Gjermani dhe Paul Deda alias Agustin Deda u arrestua në Francë.


Prokuroria Posaçme ka dërguar gjithë dokumentacionin e nevojshëm për ekstradimin e tyre në Shqipëri. Ata ishin shpallur në kërkim në kuadër të operacionit “Shpirti”


Operacioni u ndërmor në orët e para të mëngjesit të 2 korrikut 2021, me ekzekutimin e 28 urdhër-ndalimeve në 4 shtete: Itali, Shqipëri e Mali i Zi, ndërsa 10 të tjerë ishin arrestuar më parë.Në deklaratën e bërë ngs SPAK dhe antimafia italiane bëhej e ditur se mes 38 të arrestuarve këtë të premte (2 korrik) u ndalua dhe prokurori Maksim Sota i lindur në Krutje të Lushnjes por që përfaqësonte akuzën në Vlorë dhe Ilirjan Balla, shef i trafiqeve në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë.
LEXO EDHE:Kush janë dy ish-shoqëruesit e Tahirit të arrestuar për trafik droge (EMRAT)

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas