Kronika

Në kërkim nga SPAK, arrestohet në Dubai, Plarent Dervishaj


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:29 - 11/12/20 |
mapo.al

Pas lëshimit të urdhërarrestit ndërkombëtar nga Interpol Tirana, është arrestuar në Dubai, Plarent Dervishaj, kunati i ish-kreut të Bandës së Durrësit, Lulzim Berisha.


Dervishaj kërkohet nga SPAK për vrasjen e Klodian Saliut, 15 vite më parë në autostradën Tiranë-Durrës.


Dëshmia e të penduarit Luftar Reçi çoi në zbardhjen e një prej dosjeve të bujshme. Mësohet se Dervishaj është larguar në drejtim të Dubait, pak para se SPAK të lëshonte urdhërarrestin për të.Në kërkim vijon të jetë edhe Lulzim Berisha i cili gjithashtu ka humbur gjurmët pak para se të shpallej në kërkim.


Ish-anëtarët e bandës famëkeqe të Durrësit akuzohen për atentatin e përgjakshëm ndaj Klodian Saliut (i cili gjithashtu ka qenë pjesë e bandës kriminale) si dhe të biznesmenit Vajdin Lame, me tritol në ashensorin e pallatit ku banonte, pranë pasticeri Venecias.

Në këtë ngjarje humbi jetën edhe një qytetar i pafajshëm, fqinj me Lamen. Të akuzuar janë Emiljano Shullazi, Viktor Ymeri dhe Lulzim Berisha.

1


Etiketa: , , , ,

Pas