Aktualitet

Artan Hoxha: Lidhja politike me krimin është një vijë e qëndrueshme sjelljeje e Rilindjes


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:59 - 19/12/20 |
mapo.al

Shteti është bërë njësh me krimin dhe kjo ka qenë një sjellje e vazhdueshme e “rilindjes” që kur erdhi në pushtet.


Analisti Artan Hoxha në një intervistë për MAPO analizon raportin e TI për kapjen e shtetit nga krimi duke konstatuar se në 25 prill do të ketë një votë masive ndëshkuese për keqqeverisjen aktuale.


Raporti i fundit i Transparency International për Shqipërinë (Ballkanin) fliste për kapje të shtetit nga krimi. Si mund t’ua shpjegojmë qytetarëve çfarë do të thotë termi “kapje e shtetit” dhe çfarë do të thotë ky konstatim i TI për qeverisjen aktuale?
Termi ka kuptimin e “vënies nën kontroll” apo “vënien nën shërbim” të shtetit nga strukturat e krimit të organizuar por ka edhe kuptimin që “shteti dhe krimi janë bërë njësh”. Jo më kot që nga 2014 është folur dhe vepruar, nën presionin opozitar dhe ndërkombëtar, për dekriminalizimin e strukturave shtetërore duke filluar nga Kuvendi e deri në strukturat e poshtme të shtetit, përfshirë më së pari policinë, administratën civile dhe pushtetin vendor. Rezultatet e dekriminalizimit janë të vogla. Rezistenca për të dekriminalizuar ka qenë e madhe ndërsa janë tentuar, jo pa sukses, forma kamuflazhi për t’i ikur dekriminalizimit apo për të bërë gjoja sikur po dekriminalizohet, përfshirë të ashtuquajturin Operacioni Forca e Ligjit (OFL). Ndaj, jo me kot, TI konstaton se shteti shqiptar është i kapur nga krimi.Në raport përmenden me emër disa zyrtarë të lartë dhe drejtues të Partisë Socialiste për lidhjet e tyre me krimin në vjedhjen e votave dhe trafikun e drogës, si Vangjush Dako, Damian Gjiknuri dhe Saimir Tahiri. Të tre ata nuk janë dënuar, përkundrazi janë mbrojtur politikisht nga kryeministri Rama. A tregon kjo që mekanizmat e kapjes së shtetit nuk janë sporadike apo me përgjegjësi individuale, por janë pjesë e filozofisë së kësaj qeverisjeje?
Këto dhe plot shembuj të tjerë, të ditur publikisht e që s’ka se si të përmendeshin të gjitha çka dimë e çka ndodhi në tetë vitet e Rilindjes nga raporti i TI, tregojnë se kjo – lidhja politike me krimin dhe përdorimi reciprok – është një vijë e qëndrueshme sjellje e Rilindjes, e që në fakt konstatohet që në ngjizjen e saj si koncept politik dhe strukturor-organizativ i mbivendosur në PS, në tetor 2011, kur edhe u shpall si term.

Lexo edhe :  Demokratët në udhëkryq


Raporti sjell të paktën dy shembuj për ligjërimin e korrupsionit; koncesionin për ndërtimin e rrugës Milot-Balldren dhe ligjin për lojërat e fatit. Sipas jush çfarë tregojnë të dyja këto “ligje të personalizuara”, sipas përcaktimit të TI dhe a ka shembuj të tjerë ligjesh dhe PPP-sh që janë në këtë model?
Këto janë vetëm dy, numërohen të paktën një duzinë ligjesh apo aktesh normative të këtij lloji (sa për kujtesë e shembull, ai lidhur me teatrin kombëtar) drejtpërdrejt të personalizuara e plot të tjera ngushtësisht të personalizuara. Ashtu siç janë thuajse të personalizuara termat e referencës së një numri të madh “garash” de facto, pa garë të prokurimeve publike. Këto në tërësi japin një pamje të qartë të akaparimit të shtetit dhe pasurisë publike nga klientela e Rilindjes dhe vetë ajo.Opozita e ka parë raportin si konstatim të të gjitha denoncimeve të bëra prej saj për qeverinë në këto 7 vite. Sipas jush cilët janë mekanizmat ligjorë dhe politikë që ka në dorë ajo për të luftuar kapjen e shtetit në rolin e opozitës dhe nesër si forcë qeverisëse nëse vjen në pushtet?
Sa është në opozitë, mjeti i vetëm i saj është denoncimi i faktuar dhe argumentuar, fatkeqësisht pa shpresën se organet e drejtësisë do të vihen në lëvizje të qenësishme. Duket qartë se sistemi i drejtësisë është nën tutelën e Rilindjes. Ndaj mjeti i vetëm efikas mbetet vota. Besoj se do kemi votim masiv ndëshkues për Rilindjen. Sa për opozitën e sotme nesër në pushtet, ajo besoj se në qeverisje do jetë në lartësinë e duhur të betejave të veta dekriminalizuese dhe çliruese të shtetit nga kapja gjithfarëlloj qe ka zhvilluar me pasion gjatë opozitarizmës së saj. Edhe ndaj qeverisë se re mjeti më i mirë që kemi në dorë është pasja e një ekuilibri politik – Jo të gjitha pushtet në një dorë- opozita e nesërme socialiste e çliruar nga Rilindja e kriminalizuar dhe vota.

LEXO EDHE:

“Kapja e shtetit” – Dorëzimi i “rilindjes” te krimi dhe korrupsioni

1


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas