Bota

Atmosferë & spektakël fishekzjarresh, ja si e priti bota Vitin e Ri 2019…

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:03 - 01/01/19 |
mapo.al

E gjithë bota tashmë është futur në Vitin e Ri 2019. Atmosferë ka patur në Azi, Europë, Afrikë dhe Amerikë ndërsa u futëm në vitin e ri 2019 në mesnatë. Kryesisht në Europë dhe Sydney- Australi ka patur spektakël fishekzjarresh deri në mesnatë mbi kryeqytetin e Koresë së Veriut të Phenianit në prag të Vitit të Ri.Singapori, Hong Kongu, Malajzia dhe Zelanda e Re gjithashtu mirëpritën 2019 me shfaqje të mëdha të fishekzjarreve.Londra filloi një Vitin e Ri shumëgjuhësor, pavarësisht se ishte viti kur Britania e Madhe është e vendosur të largohet nga BE


Në Bregun Perëndimor, 50,000 njerëz mbushën Grand Park në Los Anxhelos për momentet e fundit të vitit që lamë pas duke pritur me gëzim vitin e ri 2019.
Anembanë botës qytetet e ndryshme janë kthyer në verbues shumëngjyrësh nga fishekzjarret.Qielli u mbush me një sërë ngjyrash dhe tym. Dhjetëra mijëra u ndalën në Champs Elysees të Parisit ndërsa shikonin Arc de Triomphe ndezur në një koleksion magjik të ngjyrave.


Dritat festive gjithashtu zbukuruan qytetet e Hong Kongut, Sidneit dhe Auckland, ndërsa vendet pritën fillimin e vitit 2019.

Në Hong Kong, rrokaqiejt portreti i qytetit ofruan sfondin me fishekzjarre, muzikë dhe dritë mbi Victoria Harbour, ku rreth 300,000 njerëz u mblodhën në prag të Vitit të Ri.

Në Tajlandë, fishekzjarret u panë të ndriçonin qiellin e natës mbi lumin Chao Phraya në Bangkok, ndërsa qindra spektatorë u mblodhën për të mirëpritur në Vitin e Ri, ndërsa në Singapor turmat e njerëzve u përshëndetën nga një shfaqje fishekzjarre futuriste në Marina Bay. /Mapo.al/

Si e festoi kryesisht Europa Vitin e Ri 2019

Si e feston Europa, Vitin e Ri? Nga pureja e patateve, te shegët apo ëmbëlsira tradicionale e Qipros, mesnata ka të përbashkëta të mëdha, por edhe shumë të veçanta në vende të ndryshme të kontinentit të vjetër.

Vasilopita e Greqisë ka një monedhë brenda dhe, kush e gjen, supozohet që do të ketë fat gjatë vitit në vazhdim! Ai ama duhet ta mbajë në portofol, që t’i qëndrojë i mbushur me parà.

Shega konsiderohet gjithashtu simbol i lashtë i mbarësisë. Hungaria nuk e mendon dot ndërrimin e viteve pa pjatën që përfshin kekë të kripur, derr të pjekur, supë thjerrëzash dhe salçiçe.

Por nuk do të gjeni hungarez që ha mish pule në natën e Vitit të Ri, sepse mendohet që shpendët e largojnë fatin e mirë.

Në Itali, tryeza duhet të ketë patjetër thjerrëza dhe “cotechino” (sallam me mish derri). Dy gjëra janë të rëndësishme për Vitin e Ri në Gjermani: shkrirja e plumbit dhe fishekzjarret.

Në Danimarkë ndiqet shumë fjalimi i përvitshëm i Mbretëreshës; në Bullgari gjejmë “Survakane”-n, një ritual i lashtë ende i preferuar atje, në të cilin mëngjesin e Vitit të Ri, fëmijët godasin lehtë në shpinë anëtarët e familjes me një shkop të zbukuruar, të njohur si “survaknitsa”.

Në Rusi, ndërrimi i viteve është një festë e kremtuar edhe më shumë sesa Krishtlindja. Përveç të tjerash, ajo është e shtrirë në 11 fasha kohore, ndaj teorikisht, nëse udhëton nga Kamçatka në Kaliningrad do të shohësh 11 festa fundviti!

Përktheu për /gazetamapo.al/ Mirgen Çela


SPAIN: At the Puerta del Sol in Madrid, hundreds lined the streets to enjoy the New Year's day celebrations 

Spanjë

AZERBAIJAN: Spectators gathered in the country's capital to celebrate the New Year and watch the colourful fireworks display

Azerbaxhan

MALAYSIA: Fireworks lit up the sky outside Malaysia's Palace of Justice in the city of Putrajaya as crowds of people welcomed the New Year

Malajzi

MALAYSIA: Fireworks lit up the sky outside Malaysia's Palace of Justice in the city of Putrajaya as crowds of people welcomed the New Year

Paris

DUBAI: Fireworks illuminate the night sky around Burj Khalifa, the tallest building in the world, during the New Year's celebration in the United Arab Emirates

Dubai

GREECE: Spectators watched fireworks explode over the ancient Parthenon temple atop the Acropolis hill in the nation's capital as the country brought in the new year 

Greqia

HONG KONG: Fireworks explode over the Victoria Harbor during New Year's Eve to celebrate the start of year 2019 

Hong Kong

LONDON: Brightly lit colours filled the night sky over the River Thames as the city welcomed the beginning of 2019

Londër

Singapor

SYDNEY: People began gathering early in the day at popular vantage points, including the Opera House and the ends of the Harbor Bridge

Sidnei-Australi

RUSSIA: Hundreds took to the streets to welcome in the New Year as the city of Moscow put on a spectacular fireworks display

Rusia

LONDON: The British capital will usher in 2019 by celebrating its relationship with Europe amid turmoil over Brexit, with the display at the London Eye to feature music from the continent's artists. This was the spectacular display in London last year

In Thailand fireworks were seen erupting over Chao Phraya River during the annual New Year celebrations in Bangkok

Tailandë

INDONESIA: An explosion of fireworks illuminate the sky in Yogyakarta, Indonesia, as crowds of people welcome in the New Year

Indonezia

PHILIPPINES: Confetti and smoke engulf  Eastwood Shopping Mall as spectators welcome the New Year in the suburban Quezon city northeast of Manila

Filipine

GERMANY: In the city of Oldenburg four people painted the year 2019 with lights in front of the city's  famous palace

Gjermania

PARIS: The streets were filled with noise and colour as fireworks illuminated the sky over the Arc de Triomphe during the New Year's Day celebrations on the Champs Elysees

Paris

<
>
7977986-6541611-LONDON_The_British_capital_will_usher_in_2019_by_celebrating_its-a-3_1546302680910 7983326-6541611-image-a-48_1546255415944 7983754-6541611-image-m-15_1546255786922 7983756-6541611-Fireworks_explode_from_the_Sky_Tower_during_Auckland_s_New_Year_-m-82_1546257254721 7984346-6541611-image-m-84_1546257268345 7984630-6541611-image-a-86_1546257759134 7986230-6541611-image-a-43_1546261467217 7986234-6541611-image-a-41_1546261460476 7986618-6541611-image-a-62_1546262346651 7986746-0-image-a-66_1546262529079 7987292-6541611-image-a-85_1546264647960 7987318-6541611-image-a-18_1546274076230 7987320-6541611-image-m-97_1546265455716 7987350-6541611-image-m-100_1546265466875 7987582-6541611-image-a-92_1546264962352 7989320-6542141-image-a-139_1546268551011 7989326-6542141-image-a-137_1546268547065 7990304-6541611-image-m-120_1546270981475 7990306-6541611-image-m-121_1546271114543 7990310-6541611-image-a-118_1546270978123 7990444-6541611-image-a-101_1546270925476 7990876-6541611-image-a-145_1546271855276 7991984-6541611-image-a-19_1546274090374 7991986-6541611-image-a-20_1546274092289 7991990-6541611-image-a-21_1546274094399 7992000-6541611-image-a-26_1546274113335 7992006-6541611-image-a-28_1546274123790 7992008-6541611-image-a-29_1546274129476 7992256-6541611-image-a-34_1546275085221 7992258-0-image-a-33_1546275073504 7992612-6541611-Hundreds_of_spectators_were_seen_getting_out_their_mobile_phones-a-2_1546302680909 7992614-6541611-Fireworks_and_lights_were_seen_illuminating_the_night_sky_at_Tai-a-4_1546302680911 7992798-6541611-An_art_installation_with_2019_illuminated_balloons_was_seen_in_f-a-6_1546302682099 7993972-6541611-Fireworks_illuminated_the_night_sky_in_Bangkok_Thailand_as_the_c-a-8_1546302682154 7993974-6541611-In_Thailand_fireworks_were_seen_erupting_over_Chao_Phraya_River_-a-7_1546302682151 7994216-6541611-Pope_Francis_was_seen_arriving_to_visit_a_nativity_scene_after_c-a-11_1546302682619 7994218-6541611-Pope_Francis_celebrated_First_Vespers_and_a_Te_Deum_prayer_durin-a-9_1546302682522 7994252-6541611-After_the_First_Vespers_and_Te_Deum_prayer_Pope_Francis_met_with-a-10_1546302682581 7994308-6541611-INDONESIA_The_city_s_skyline_is_filled_with_colour_as_crowds_of_-a-14_1546302683097 7994312-6541611-INDONESIA_An_explosion_of_fireworks_illuminate_the_sky_in_Yogyak-a-13_1546302683039 7994436-6541611-MYANMAR_Fireworks_filled_the_city_s_skyline_with_colour_as_the_c-a-15_1546302683101 7994734-6541611-SINGAPORE_Revellers_watched_from_the_bay_area_as_fireworks_erupt-a-20_1546302683660 7994738-6541611-SINGAPORE_Hundreds_gathered_near_the_Marina_Bay_in_Singapore_to_-a-19_1546302683437 7994740-6541611-SINGAPORE_As_the_clock_struck_midnight_spectators_were_greeted_w-a-18_1546302683437 7994802-6541611-GERMANY_In_the_city_of_Oldenburg_four_people_painted_the_year_20-a-21_1546302683884 7994842-6541611-Pope_Francis_prayed_in_front_of_the_nativity_scene_at_St_Peter_s-a-12_1546302682660 7994980-6541611-KUALA_LUMPUR_-a-77_1546285840637 7995088-6541611-PARIS_In_the_French_capital_workers_were_seen_boarding_up_the_fr-a-22_1546302683979 7995248-6541611-PHILIPPINES_A_spectator_wears_glasses_shaped_as_the_year_2019_du-a-17_1546302683405 7995372-6541611-MALAYSIA_Fireworks_lit_up_the_sky_outside_Malaysia_s_Palace_of_J-a-29_1546302685444 7995374-6541611-MALAYSIA_Outside_Malaysia_s_Palace_of_Justice_spectators_took_ph-a-30_1546302685453 7995508-6541611-FRANCE_French_President_Emmanuel_Macron_delivered_his_traditiona-a-23_1546302683980 7995576-6541611-PHILIPPINES_Confetti_and_smoke_engulf_Eastwood_Shopping_Mall_as_-a-16_1546302683124 7995648-6541611-LONDON_Armed_police_patrol_the_streets_near_The_Mall_as_crowds_o-a-31_1546302685481 7995794-6541611-INDIA_A_young_woman_takes_a_selfie_of_herself_as_she_celebrates_-a-32_1546302685493 7995800-6541611-FRANCE_Hundreds_of_spectators_gather_on_the_Champs_Elysees_near_-a-24_1546302684198 7995922-6541611-INDIA_Hundreds_of_spectators_gathered_at_Marine_Drive_in_Mumbai_-a-33_1546302685576 7996456-6541611-image-a-96_1546288818771 7996598-6541611-image-a-103_1546289223403 7996602-6541611-image-a-102_1546289223392 7996604-6541611-image-a-99_1546289202518 7996708-6541611-image-a-107_1546289868895 7997280-6541611-image-a-120_1546290989143 7997518-6541611-SYRIA_Syrians_dressed_as_Santa_Claus_greeted_people_on_the_stree-a-35_1546302686534 7997520-6541611-SYRIA_A_stall_owner_sells_candy_floss_to_crowds_of_people_as_Syr-a-36_1546302686758 7997522-6541611-SYRIA_Crowds_of_spectators_were_greeted_by_people_dressed_in_San-a-34_1546302685589 7997596-6541611-GERMANY_Crowds_of_spectators_were_seen_standing_in_front_of_a_st-a-38_1546302687080 7997598-6541611-GERMANY_Fireworks_illuminated_the_sky_above_Marienplatz_in_Bavar-a-37_1546302687075 7997930-6541611-image-a-138_1546292695289 7997940-6541611-FRANCE_In_Paris_a_group_of_Yellow_Vests_protesters_gathered_on_t-a-25_1546302684468 7998002-6541611-RUSSIA_Hundreds_took_to_the_streets_to_welcome_in_the_New_Year_a-a-143_1546293026644 7998006-6541611-EDINBURGH_In_Scotland_s_capital_the_Compagnie_Transe_Express_per-a-39_1546302687151 7998008-6541611-EDINBURGH_Performers_from_the_Compagnie_Transe_Express_put_on_a_-a-40_1546302687543 7998012-6541611-EDINBURGH_Around_75_000_people_arrived_on_the_streets_to_celebra-a-42_1546302687649 7998014-6541611-EDINBURGH_Annie_Crawley_29_from_Australia_joined_thousands_durin-a-41_1546302687648 7998204-6541611-AZERBAIJAN_Spectators_gathered_in_the_country_s_capital_to_celeb-a-45_1546302688476 7998206-6541611-AZERBAIJAN_Fireworks_lit_up_the_sky_in_Baku_as_the_celebrated_th-a-44_1546302688366 7998392-6541611-BELARUS_Revellers_cheerfully_poured_each_other_a_glass_of_alcoho-a-47_1546302688612 7998394-6541611-BELARUS_In_Minsk_crowds_of_revellers_took_to_the_streets_with_sp-a-46_1546302688485 (1) 7998394-6541611-BELARUS_In_Minsk_crowds_of_revellers_took_to_the_streets_with_sp-a-46_1546302688485 7998898-6541611-EDINBURGH_As_the_festive_celebrations_continued_police_officers_-a-43_1546302687703 7999030-6541611-MOSCOW_Revellers_light_sparklers_as_they_enjoy_New_Year_s_day_ce-a-1_1546302679420 7999942-6541611-image-a-181_1546297555643 7999944-6541611-image-a-177_1546297543524 8000634-6541611-PARIS_The_streets_were_filled_with_noise_and_colour_as_fireworks-a-26_1546302684544 8000636-6541611-PARIS_Hundreds_of_spectators_tried_to_capture_the_spectacle_on_t-a-27_1546302684559 8000762-6541611-PARIS_The_words_Paris_were_projected_on_the_Arc_de_Triomphe_duri-a-28_1546302684589 8002138-6541611-image-a-49_1546302854548 8002174-6541611-image-a-51_1546302861778 8002212-6541611-image-a-52_1546302882858 8003496-6541611-image-a-56_1546307385652 8003498-6541611-image-a-54_1546307378798 8005640-6543097-image-m-56_1546315349793 8005676-6543097-image-a-50_1546315293793 8006172-6543097-image-a-111_1546316519742 8007504-6543097-image-a-135_1546320085470 8008282-6543097-image-a-174_1546322763893 8008490-6541611-Fireworks_explode_at_the_stroke_of_midnight_on_Tuesday_in_New_Yo-a-13_1546338684242 8009054-6541611-Rapper_Snoop_Dogg_was_also_one_of_the_headline_acts_at_Times_Squ-a-15_1546338701999 8012966-6541611-image-a-21_1546339269547 8012970-6541611-image-a-18_1546339264433 8012972-6541611-image-a-16_1546339260165

 

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas