Aktualitet

Audio-përgjimi 15/ Biznesmeni Krashi: Jepi 100 mijë lek për 3 vota…

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:12 - 17/06/19 |
ro ot

Gazeta “Bild” ka publikuar sot në total 16 përgjime që faktojë shitb-lerjen e votave në Dibër. Në përgjimin me nr.15 del komunikimi i njeriut të PS në Dibër teksa bën pazaret e blerjes së votave dhe ndikimeve e influencave për favore në shkëmbim të votës. Më poshtë është biznesmeni, Bekim Krashi i përgjuar nga prokuroria teksa flet me një qytetar lidhur me blerjen e votave. Ai i kërkon të dijë se sa lekë do të ofrojë për disa persona që kanë 3 deri në 5 vota. Bekim Krashi e udhëzon të japë 100 mijë keë për 3 vota dhe 70 mijë për dy vota. Në fund I thotë të mos e zgjasë më bisedën se mund të përgjohen.Përgjimi 15/ Bekim Krashi me një person të paidentifikuar


Personi që do shesë votën: Alo
Bekim Krashi: Ça bëre?
Personi: O Bekim si je? A je mirë?
Bekim Krashi: Ça ke ba?
Personi: Si ja kalove?
Bekim Krashi: Hej
Personi: Tani doja të thoja pak për familjen e Halit Bashës
Bekim Krashi: Po
Personi: Ka tre vota
Bekim Krashi: Po
Personi: Por ai do diçka mo burrë. Si t’ja bëjmë ne?
Bekim Krashi: A ke komuniku me Naimin?
Personi: Po, jam konsultuar pak me të, por për Zotin nuk e di. Edhe për Fiqiri Bashën ka dy vota e i ka dhënë thjeshtë 50 mijë lekë.
Bekim Krashi: Sa?
Personi: 50 mijë lek. Kështu më tha Fiqiriu.
Bekim Krashi: Kush është Fiqiriu?
Personi: Nuk e di sa e vërtetë është. Nuk e di sa është në letra.
Bekim Krashi: Do të shikoj unë, se do mi japin një me një letrat ato.
Personi: Po tani si do ja bëjmë? Çfarë mund të bëjmë ndonjë gjë për to?
Bekim Krashi: Unë tani jam në Peshkopi. Do të vij nesër e t’i jap ndonjë gjë.
Personi: Sa mund t’i japim për shembull? Sa mund të japim për Halit Bashën për shembull?
Bekim Krashi: Sa kanë ata, 5?
Personi: 3 vota ka Haliti dhe Fiqiri Basha ka 2 vota.
Bekim Krashi: 5?
Personi: He?
Bekim Krashi: T’ju japim 40 mijë lek apo 50?
Personi: 50 mijë lek për dy vota?
Bekim Krashi: Jo mor. Të paktën 40 apo 30 mijë lek për votë. Sa ka ai, 3 vota?
Personi: 40 mijë lek për votë?
Bekim Krashi: 100 mijë lek i japim atij që ka 3 vota. A dëgjo?
Personi: 100 mijë lek. Po këtij që ka dy vota?
Bekim Krashi: Atij ti japim 60-70 mijë lekë.
Personi: 70 mijë lek. Naimi ka thënë 50 me siç thotë Fiqiriu. Domethënë ti jap edhe 20 të tjera plus.
Bekim Krashi: Ata ku kanë patur shumë. Nëse nuk i ka dhënë 20, le ti japin 20 më shumë.
Personi: Po shihe këtë o burrë, se m’duket se janë tu abuzu me punë lekësh o Bekim, aman o burrë i dheut.
Bekim Krashi: Dëgjo o zotëri, mos më thuaj asgjë në telefon se më çmende. Telefoni përgjohet.
Personi: He?
Bekim Krashi: Po lëri këto diskutime me mua në telefon.
Personi: Kuptoj, kuptoj. Shihe vetë tani.
Bekim Krashi: Faleminderit. Mirupafshim
1

Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas