Aktualitet

Australi/ Asnjë viktimë me koronavirus për herë të parë prej 2 muajshBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:24 - 15/09/20 |
mapo.al

Për herë të parë prej dy muajsh Australia nuk ka regjistruar sot asnjë të vdekur nga COVID-19.


Ky lajm erdhi njëkohësisht me lehtësimin e masave kufizuese në Melburn, vendosur pas një përmirësimi të situatës pandemike të COVID-19.


Sipas të dhënave zyrtare, vetëm 50 raste të reja janë regjistruar në 24 orët e fundit në të gjithë vendin, një shifër e pakrahasueshme me 700 rastet ditore të arritura disa ditë, në fund të korrikut dhe në fund të gushtit.Sot, për herë të parë që prej 13 korrikut, nuk është regjistruar asnjë i vdekur nga koronavirusi.


Që prej të hënës, në Melburn, qyteti i dytë i kufizuar prej më shumë se dy muajsh, u lehtësuan disa masa.


Pas një rënieje të numrit të rasteve në zonat rurale të Viktorias, ku ndodhet Melburni, banorët do të jenë në gjendje të dalin nga shtëpitë e tyre dhe bizneset do të rihapen që nga e enjtja.

“Kjo është shumë e rëndësishme dhe shumë pozitive”, theksoi Daniel Andrews, kryeministër i shtetit të Viktorias.


Etiketa: ,

Pas