Aktualitet

Balla pro mandatit të përjetshëm për prokurorët e SPAK


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:40 - 22/11/21 |
mapo.al

Kryetari i grupit të PS-së, Taulant Balla u shpreh optimist për ngritjen e komisionit për Reformën Zgjedhore, e cila është një nga kërkesat e opozitës.


“Barazi mes anëtarëve dhe të drejtë vetoje. Besoj se do ta gjejmë zgjidhjen në themelin e hedhur prej shumë vitesh kur ka ngritur Kuvendi Komisione për reformën zgjedhore”, tha Balla.


Për zgjatjen e mandatit të organeve të vettingut, Balla theksoi edhe njëherë tjetër se është i domosdoshëm.“Unë nuk dua të bëj debat më për këtë cështje, as deklarata që nuk i vlejnë nevojës që ka Kuvendi për ta shqyrtuar, kjo i takon komisionit të ligjeve, legjislacionit dhe “Venecias” për të dhënë një opinion urgjent dhe mesa jam informuar e ka parashikuar për ditët e para të dhjetorit. Le t’i shmangim diskutimet në publik. Është domosdoshmëri”, tha ai.
Balla u shpreh pro kërkesës së prokurorëve të SPAK-ut që duan mandat të përjetshëm, por theksoi se ky është mendimi i tij dhe jo i grupit dhe se cështja duhet diskutuar dhe për këtë sipas tij ka kohë.“Mos harrojmë që bëhet fjalë për një ndryshim kushtetues. Nuk ka një depozitim me firma deputetësh që janë i vetmi instrument që e fusin në procedurë. Koha në dispozicion është e mjaftueshme, pasi asnjëri nuk është në fund të mandatit, por në fillim.

Do të kemi kohë, do ta diskutojmë. Si një deputet i thjeshtë në këndvështrimin tim, mendoj që kjo është një çështje që meriton të vlerësohet po të nisemi nga ecuria e deritanishme dhe pse të mos mbështetet. Por nuk dua të hyj në diskutim për këtë çështje, pasi nuk ka një nismë”, deklaroi ai.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas