Aktualitet

“Ballkani i Hapur” – Tre paktet që u firmosën nga Rama, Zaev e Vuçiç


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:09 - 29/07/21 |
mapo.al

“Ballkani i Hapur”, kështu do të quhet bashkëpunimi mes tre vendeve të rajonit, Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë.


Kjo nismë do t’i japë mundësi vendeve bashkëpunuese në rajon për të hapur kufijtë me synim lehtësimin e jetës së qytetarëve dhe komunitetit të biznesit në Ballkanin Perëndimor.


Tre marrëveshjet e firmosura:
E para: Marrëveshja për mobilizimin e të tre vendeve për sa u përket përballimit të katastrofave natyrore. Nëse një katastrofë natyrore godet një vend, do të mobilizohen të tre për të ndihmuar.E dyta: Marrëveshje mirëkuptimi për të lehtësuar importin dhe eksportin e mallrave. Kjo do të eliminojë barrierat dhe do të ndihmojë në rritjen e ekonomisë së vendeve.E treta: Marrëveshje për qarkullim e lirë në tregun e punës. Mundësimin e qasjes së lehtë në tregun e punës dhe marrjen e lejeve të qëndrimit.

Lexo edhe :  Konferenca Rama-Merkel më pak se 40 min dhe 'protesta' e gazetarëve nga Kosova


LEXO EDHE:

Rama sulmon Albin Kurtin dhe merr vlerësime nga Vuçiç

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas