Aktualitet

Bardh Spahia publikon testin e qytetarit: Sërish rezultate false për Covid-19, qeveria hesht!
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:03 - 06/08/20 |
mapo.al

Ditën e djeshme ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia ka sjellë në vëmendje një problematikë duke publikuar me fakte se edhe rezultatet e testeve serologjike nuk janë të sakta.


Sot ai ka reaguar sërish me një status në Facebook, ku sjell një tjetër rast të rezultateve të pasakta.


Personi me shenja të qarta të virusit dhe me familjarë të infektuar rezulton pozitiv në privat dhe negativ në 2 tamponët e bërë nga ISHP.Reagimi i plotë i Bardh Spahisë:

Nën heshtjen e papërgjegjshme të qeverisë (nëse do bënin diçka do e kishin shqyer ERTV-në me video), vijojnë të na vijnë denoncime që përforcojnë dyshimet mbi cilësinë e tamponëve e kiteve të testeve për të identifikuar praninë e Covid-19 aktual ose të kaluar.

Ky rast i ri i takon një personi që ishte tamponuar dy herë për shkak se paraqiste simptoma të qarta dhe kishte familjarë të ngushtë (babain) shtruar në spitalin infektiv Covid. Dy tamponët jepnin rezultat negativ. Personi mbas rreth një muaji i është drejtuar laboratorit privat për analizë serologjike, e siç shikohet, rezulton se ka prani të antitrupave Sars-Cov2 (IgG), që konfirmojnë se ka kaluar një infeksion. Pra personi ka patur Covid, ndërsa 2 tamponët e bërë nga ISHP rezultonin negativë! Eshtë problemi i njohur i tamponëve, që japin rezultat fals!

Ky është një problem shqetësues, të cilin qeveria duhet ta sqarojë! Zonja ministre, nga janë marrë tamponët dhe kitet për testet serologjike dhe sa është niveli i rezultateve false që prodhojnë? Mungesa e transparencës ndaj qytetarëve sjell mosbesimin e tyre tek kjo qeveri, dhe ndjesinë e abandonimit e lënies në mëshirë të fatit dhe kjo është serioze! Qeveria vazhdon të ketë si strategji të vetme propagandën edhe pse nuk ka përmbushur as premtime që janë jetike: dy spitalet Covid 3 dhe 4! Të premtuara nga kryeministri e ministja e shëndetësisë se do ishin gati për në mars njëherë e pastaj për qershorin, as nuk përmenden më. Kjo qeveri është kosto për shqiptarët në cdo ditë që kalon! Kemi përpara një situatë të panjohur të sjelljes së virusit në muajt e ardhshëm dhe e vetmja gjë që bën ministrja e shëndetësisë, përvec PPP-ve e tenderave sekretë, është t’i marrë detyrën zëdhënësve e punonjësve të shëndetit publik për të përsëritur rregulla higjiene!!!

LEXO EDHE:

Bardh Spahia: Edhe testet serologjike me rezultat të gabuar, qeveria hesht!


Etiketa: ,

Pas