Aktualitet

Basha: Berisha s’ka fuqi të thërrasë Kuvendin Kombëtar, mbështetja ime sot 97%


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:23 - 23/10/21 |
mapo.al

Kryetari i PD-së Lulzim Basha i dërgon Sali Berishës mesazhin se nuk do ta mbledhë Kuvendin Kombëtar. 


Gjatë konferencës për shtyp nga selia e PD, Basha tha se Berisha nuk ka superfuqi për të dalë mbi statutin.


Lideri i opozitës tha se nuk do të njihet asnjë mbledhje paralele jashtë institucioneve zyrtare të PD.Unë kam thënë që detyra e kryetarit të PD është zbatimi i statutit dhe neni 3 është i qartë sa i takon orientimit euroatlantik. Kuvend kombëtar që të marrë në shqyrtim vendimet e qeverisë amerikane nuk ka për të pasur kurrë sa të jem unë kryetar i partisë. Dhe qëllimi të paktën për momentin është të përfundoj mandatin e dhënë nga shumica dërrmuese e demokratëve duke e çuar këtë parti drejt objektivave të saj që është rrëzimi i regjimit të Edi Ramës dhe sjellja e PD-së në këtë pushtet.
Njeriu që bërtet statuti, statute, shpall dhe i jep vetes kompetenca që nuk i ka dhe nuk mund ti ketë në statut. Sali Berisha nuk ka ndonjë mbifuqi nga statuti për të thirrur asnjë institucion të partisë. Partia ka institucionet e saj dhe statuti e procedurat si mblidhen institucionet janë të qarta.Sali Berisha mund të thërrasë institucione paralele në përpjekjet për të bërë partinë bunker për interesa personale por PD ka prioritete të tjera. Shqipëria e shqiptarët kanë halle të tjera. Kuvend Kombëtar kam thirrur e thërras sa herë që të ketë çështje statutore por institucione paralele dhe bunker nuk thërras dot sepse atë nuk ma lejon statuti”, u shpreh Basha.

Lexo edhe :  Dita e Flamurit/ Demokratët me në krye Bashën, homazhe te Monumenti i Nënës Shqipëri

Të hënën kryetari i PD tha se mbështetja për të ishte 95%, ndërsa 5 ditë më pas, Basha deklaroi se kjo mbështje ka arritur në 97%.

“Mbështetja ka arritur në 97%”, u shpreh Basha.

Ai foli edhe për debatin e fundit lidhur me komandimin e kryetarit të ri të PD-së në Fier. Kryedemokrati tha se Luan Baçi ka dhënë dorëheqjen në momentin që vendosi të kandidojë për deputet.

“Luan Baçi ka dhënë dorëheqjen 1 vit e gjysmë më parë dhe komandimi bëhet sipas rregullave që rrjedhin nga përcaktimet statutore”.

Ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi sqaroi mbi këtë çështje: “Sa kohë krijohen vakanca dhe deri në realizimin e procesit statutor për të shkuar në Kuvendin, kryesia ka ushtruar të drejtën që i jep statuti, për të komanduar deri në ndjekjen e kësaj procedure”.

LEXO EDHE:

Basha: Hetimi i 25 prillit, që të mos kemi më ‘masakra zgjedhore’

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas