Ekonomi

Basha: 1 mijë euro për çdo biznes të vogël, lehtësira edhe për biznesin e madhBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:36 - 29/09/20 |
mapo.al

Kryetari i PD, Lulzim Basha prezantoi sot programin e rimëkëmbjes pas efekteve që ka shkaktuar në ekonominë e vendit tonë pandemia COVID-19.


Një prej pikave të rëndësishme është ajo për biznesin e vogël. Basha tha se për çdo biznes të vogël duhet të akordohet një çek prej 1 mijë euro.


Nga paketa përfiton edhe biznesi  i madh.“a)Për 6 muajt e ardhshëm, subvencionim i 50% të qirasë për ambjentet e punës ose heqje e taksës së pronës për bizneset pronare të ambjenteve të punës. b)Shtrirja në kohë dhe rikonceptimi i kritereve të përfitimit nga të dy skemat e garancisë sovrane, për ta bërë më të aksesueshme dhe të përballueshme kredimarrjen nga biznesi. Përcaktimi i një tavani prej 2% të normës së interesit për biznesin, duke subvencionuar çdo përqindje mbi këtë vlerë në kredimarrjen për investime dhe shpenzime operative”, u shpreh Basha.  


LEXO EDHE: 


LIVE – Basha prezanton planin e rimëkëmbjes: Shqipëria po lëngon nga pandemia


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas