Aktualitet

Basha diskutim me Komisioneren e BE, Gabriel: Arsimi kërkon një qasje vizionare


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:49 - 23/03/21 |
mapo.al

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, sot ka zhvilluar një tryezë diskutimi online me Komisioneren e BE, Mariya Gabriel dhe përfaqësues të Universitetit Modul të Vjenës.


Komisionerja Gabriel, ka thënë se Arsimi kërkon një qasje vizionare dhe bashkëpunim më të thellë në nivelin europian.


“Arsimi cilësor dhe gjithëpërfshirës siguron edhe më shumë se kaq. Do të zvogëlojë ikjen jashtë vendit të trurit. Kjo do t’u japë bizneseve një fuqi punëtore të aftë dhe ekonomive kombëtare dhe rajonale një shans më të mirë për të qenë konkurrues.

Tani, më shumë se kurrë arsimi duhet të vendoset lart në axhendën tonë politike. Kërkon vëmendje të veçantë, një qasje vizionare dhe bashkëpunim më të thellë në Nivelin Evropian kombëtar.Lexo edhe :  Krim në familje në Elbasan/ Ish-polici ekzekuton bashkëshorten me kallashnikov

Ne duhet të ndërtojmë një sinergji të fortë midis kërkimit arsimor dhe Inovacionit. Një sinergji e tillë është e domosdoshme nëse duam ta mbajmë Evropën të fortë, duke përfshirë këtu edhe fazën e sfidave globale, mposhtjen e një pandemie apo tranzicion të gjelbër dhe dixhital.


Bashkëpunimi i fortë me Ballkanin Perëndimor me Shqipërinë ka qenë gjithmonë në thelbin e punës sonë dhe punën time personale.” ka thënë ajo.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas