Kryesore

Basha: Kam folur me agjencitë e huaja, “peshqit e mëdhenj” para drejtësisë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:45 - 19/10/20 |
mapo.al

“As Eskobari s’kishte shpëtim”, tha sot kryetari i opozitës Lulzim Basha, i cili bëri premtimin se me ardhjen e tij në pushtet do të vihen para drejtësisë “peshqit e mëdhenj” duke aluduar drejtpërdrejt për korrupsionin në nivele qeveritare.


Ai madje bëri publike për herë të parë kontaktet që ka pasur me krerë të agjencive të specializuara të huaja për hetimin e korrupsionit. Basha solli shembullin e kriminelit më të famshëm në botë, Pablo Eskobar, për të dërguar një mesazh tek kundërshtarët e tij se nuk do të kenë shpëtim, por do të dalin para drejtësisë.


”Kam kontaktuar dhe kam harxhuar ditë të tëra me krerët e agjencive më të specializuara të partnerëve tanë strategjikë. Nuk ka shpëtim, s’kishte shpëtim as Eskobari. Peshqit e mëdhenj jo vetëm do vihen para drejtësisë, por do të kthejnë paratë. Paratë nuk do i gëzojnë. Paratë do kthehen. Kemi draft-ligj anti-mafia. Kemi bashkëpunim me agjencitë më të specializuara”– tha Basha.Ai premtoi se ligji “Antimafia” i përditësuar do të jetë i pari ligj që do miratojë Parlamenti i qeverisë së re duke premtuat se do tu kthehen shqiptarëve çdo gjë të zhvatur. Ai sqaroi skemën që do të përdoret për të ndjekur paratë e korrupsionit.“Ligji Antimafia i miratuar nga parlamenti i ri legjitim do të jetë vendimi i parë i qeverisë së re dhe do të zbatohet. A ka situata më të rënda se sa në një vend paratë të zhduken e të vidhen nga një grup njerëzish? Si kemi arritur deri këtu? Zgjidhjen e shohim te ligji Antimafia. Ky ligj do të bazohet në një bazë logjike dhe ligjore: Çdo koncension, çdo PPP kalon përmes një kontrate mes privatit e publikut. Kontrata në përputhje me ligjin ka forcën e ligjit, ato që bien në kundërshtim me të janë të pavlefshme. Çdo gjë e marrë në mënyrë abuzive do t’i kthehet publikut me efekt prapaveprues.

Mekanizmi bazë është ai i ndryshimit në ligjin Antimafia. Këto masa të parashikuara me ligjin tonë Antimafia të përditësuar, fokusohen te pasurua e zyrtarëve publikë që kanë abuzuar, pronarëve të kompanive private dhe të afërmve të tyre, dënohen apo jo, pasuritë e tyre sekuestrohen dhe konfiskohen. Kompani që licensiohen pak para tenderit, kompani pa përvojë, kompani off shore, shpikje e propozimeve të pakërkura, tendera ndaj njerëzve të paautorizuar, skualifikime të padrejta për qëllime klienteliste, kompani që i plotësojnë kriteret po i skualifikojnë.

Këto janë disa nga format e abuzimit që janë lidhur këto kontrata. Sikur njëra nga këto të vërtetohet çdo qindarkë do ju kthehet shqiptarëve me ligjin Antimiafia. Zbatimi i masave do kalojë nga tre hallka: Qeveria është e para do ketë detyrën e verifikimit, pastaj do i kalojë SPAK e vendimin e jep GJKKO. Barra e provës bie te kompania private apo zyrtari që ka krijuar kontratën”– tha Basha./ mapo.al

1


Etiketa: , , ,

Pas