Aktualitet

Basha mbledh Kryesinë e Grupit Parlamentar, çështjet e nxehta


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:57 - 20/09/21 |
mapo.al

Lulzim Basha ka mbledhur në mesditë Kryesinë e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike.


Takimi ka nisur prej orës 12:30 në selinë blu, ndërsa mësohet se në fokus janë çështje të aktualitetit politik, pasi kemi hyrë në një “stinë” të nxehtë përplasjesh jo vetëm mazhorancë-opozitë, por edhe brenda vetë oborrit opozitar, pas përjashtimit të Sali Berishës nga Grupi Parlamentar.


Pas takimit që zhvilloi në Tiranë javën e kaluar, lideri historik i PD do të jetë nesër në orën 18:00 në Fier në të që ai e quan “Foltorja me demokratët”.Ditët e fundit, deputetë dhe përfaqësues të tjerë të lartë në PD kanë sqaruar opinionin publik lidhur me vendimin për përjashtimin e Berishës, duke e konsideruar kërkesën e amerikanëve si të parefuzueshme, për të mirën e PD dhe të demokratëve.

Lexo edhe :  Basha në Kuvend: Qeveria ndali dhunshëm ndryshimin, e thotë OSBE/ODIHR


Nga ana tjetër mbledhja e sotme e Kryesisë së Grupit Parlamentar vjen në një kohë kur mazhoranca kërkon votat për të ndërhyrë në Kushtetutë, me qëllim zgjatjen e mandatit për institucionet e reja të drejtësisë.Për të miratuar ndryshimet kushtetuese nuk mjaftojnë kartonët e PS, pasi duhen në total 94 vota. Në këtë rast, konsensusi mazhorancë-opozitë është i detyrueshëm.

177


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas