Aktualitet

Basha me dorë të hekurt, përjashton përgjithmonë Berishën nga PD dhe anëtarët e Komisionit të Rithemelimit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:45 - 11/01/22 |
mapo.al

Kryesia e Partisë Demokratike ka vendosur përjashtim përgjithmonë të ish-kryeministrit Sali Berisha nga PD.


Në mbledhjen e cila ka përfunduar në orën 03:30 të mëngjesit Kryesia ka vendosur gjithashtu përjashtimin edhe të 7 anëtarëve të Komisionit të Rithemelimit.


Kryesia e Partisë Demokratike, në mbledhjen e datës 10 Janar 2021, unanimishtVendosi:
Dënimin me forcë të akteve të dhunës, gjuhës përcarëse dhe retorikës që nxit konfliktin mes demokratëve.2. Përjashtimin nga Partia Demokratike, dhe ku është rasti nga të gjitha funksionet drejtuese dhe nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, të anëtarëve që kanë organizuar, nxitur, urdhëruar apo ushtruar dhunë si më poshtë:

1. Sali Berisha

2. Flamur Noka

3. Edmond Spaho

4. Albana Vokshi

5. Bujar Nishani

6. Arben Ristani

7. Rigels Muçollari

8. Keltis Kruja

9. Klevis Balliu

3. Pezullimin me efekt të menjëhershëm nga anëtarësia në Partinë Demokratike, dhe ku është rasti nga të gjitha funksionet drejtuese dhe nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, deri në distancimin e plotë dhe publik nga aktet e dhunës ndaj Partisë Demokratike, dhe veprimeve që dëmtojnë interesat elektorale apo politike të Partisë Demokratike, të:

1. Agron Shehaj

2. Aldo Bumci

3. Belind Këlliçi

4. Blendi Himçi

5. Clirim Gjata

6. Edi Paloka

7. Edith Harxhi

8. Eno Bozdo

9. Ervin Minarolli

10. Genc Deromemaj

Lexo edhe :  Berisha te selia e PD: Bashën do e nxjerrim nesër me pekule

11. Genc Pollo

12. Gent Strazimiri

13. Ivi Kaso

14. Ledina Mandija

15. Lorenc Luka

16. Luan Baçi

17. Mimoza Hajdrmamataj

18. Oerd Bylykbashi

19. Tritan Shehu

Vendimi erdhi pas 8 orë diskutimesh ku u analizua protesta e organizuar nga ish-kryeministri Sali Berisha në ambientet e selisë blu.

Kryesia e PD e argumenton një vendim të tillë me dhunën e ushtruar në protestën e 8 janarit në selinë blu dhe mosdistancimin nga këto akte.

“Pas sulmit të dhunshëm dhe të parapërgatitur të 8 Janarit mbi Selinë Qendrore tëPartisë Demokratike, që vuri në rrezik serioz jetën e anëtarëve të Kryesisë, Grupit Parlamentar, Këshillit Kombëtar, Kuvendit Kombëtar, dhe vetë anëtarëve të partisë që ishin thirrur në një protestë që ishte lajmëruar si paqësore, por ishte përgatitur për të shkaktuar gjakderdhje mes demokratëve;

Pas shkatërrimit të paprecedentë të Selisë Qendrore të Partisë Demokratike, nga individë me rekorde kriminale dhe pa asnjë lidhje me Partinë Demokratike, të urdhëruar, organizuar dhe nxitur nga organizatorët e protestës;

Pas tentativës që përmes akteve të dhunës dhe kërcënimeve për destabilizim t’i imponohen vendimmarrjes së shumicës dërrmuese të të gjitha institucioneve të partisë;

Pasi kanë kaluar 48 orë dhe nuk ka asnjë akt distancimi nga dhuna e paprecedentë e urdhëruar, organizuar dhe nxitur nga disa anëtarë të partisë, ndaj partisë së tyre dhe anëtarëve të Partisë Demokratike” thuhet në deklaratën për mediat.

67


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas