Aktualitet

Basha me mësuesit në Elbasan: Do të rikthejmë drejtoritë arsimore siç kanë qenë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:28 - 07/04/21 |
mapo.al

Në turin e takimeve të tij elektorale, teksa ndodhet në Elbasan kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka zhvilluar një bashkëbisedim me mësuesit. Basha theksoi se me ardhjen e tij në pushtet Drejtoritë Arsimore do të kthehen siç kanë qenë, ku çdo qark do të ketë të vetën


Kjo deklaratë e kryedemokratit erdhi pasi një mësuese shprehu problemin se Drejtoria Arsimore e Elbasanit ka kaluar në Korçë dhe kjo ka sjellë probleme për arsimtarët.


“Ne do të marrim modelet e suksesshme do t’i aplikojmë ato. Synimi është që të përgatisim fëmijët e shqiptarëve në sistemin para universitar dhe më pas të kalojnë në Universitet e të bëhen gati për tregun e punës. Ne do të kthejmë drejtoritë arsimore ashtu siç kanë qenë. Çdo qark do të ketë drejtorinë e vet arsimore. Nuk ka kuptim që qarku i Gjirokastrës ta ketë Drejtorinë Arsimore në Fier, aspo Elbasani në Korçë e kështu me radhë,” tha Basha.

Lexo edhe :  Marku: PD po humbet energji, Berisha të kishte ikur që në vitin 2013


Kryedemokrati tha gjithashtu se do të provojnë transferimin e administratës qendrore në rrethe.
Është një përvojë evropiane. Mundësi për policentrizëm të administratë dhe u jep mundësi qyteteve të tjera vlera të shtuara që sjell prania e administratës qendrore e nënpunësve.Mbetemi të përkushtuar për decentralizimin. Reformën nuk e kemi pranuar. Janë fryrë stafet, investimet janë pakësuar. Përqendrimi i pushtetit në pak duar dhe pasurimi marramendës i një grushti njerëzish. Qeverisja e ardhshme do të jetë e vogël, por efektive. Arsimi profesional është prioritet i prioriteteve,” tha Basha.

1


Etiketa: , ,

Pas