Aktualitet

Basha: Ndërtojmë platformën qytetare për Demokracinë, për ndryshime kushtetuese


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:14 - 30/08/21 |
mapo.al

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas mbledhjes së Këshillit Kombëtar ku edhe u zgjodhën emrat e ekipit të ri të kryesisë së PD-së.


Basha shprehet me anë të një statusi në rrjetet sociale se sot është ditë e rëndësishme për PD, për kthimin sipas tij të demokracisë dhe legjitimitetit në vend.


Sipas Bashës në PD do të ndërtohet një platformë qytetare për Demokracinë, për zgjedhje të lira, për ndryshime kushtetuese që garantojnë ndarjen dhe balancimin e pushteteve, që sipas tij përmirësojnë përfaqësimin politik dhe që reformojnë ndarjen territoriale dhe demokratizojnë pushtetin vendor.Deklarata e Bashës:
E sotmja është një ditë e rëndësishme për Partinë Demokratike. Demokratet dhe demokratët i dhanë besimin Kryesisë dhe ekipit të ri për të çuar përpara një sfidë që nuk është thjesht partiake, por kombëtare, atë për kthimin e demokracisë dhe legjitimitetit në vend. Hapja dhe bashkëpunimi i Partisë Demokratike me shoqërinë do të jenë në qendër të reformimit tonë të brendshëm dhe bashkë me shumicën e shqiptarëve që kërkojnë ndryshim, do të ndërtojmë një Platformë Qytetare për Demokracinë, për zgjedhje të lira, për ndryshime kushtetuese që garantojnë ndarjen dhe balancimin e pushteteve, që përmirësojnë përfaqësimin politik, që reformojnë ndarjen territoriale dhe demokratizojnë pushtetin vendor. Vetëm kështu mund t’i japim fund kapjes së shtetit dhe sundimit të kësaj pakice të korruptuar e ta bëjmë Shqipërinë një vend të jetueshëm për familjet shqiptare.

Lexo edhe :  Tritan Shehu: Berisha po rigjallëron PD-në, në parti duhet të ketë transparencë


LEXO EDHE:Kush ikën dhe kush vjen, lista zyrtare e skuadrës së re të Lulzim Bashës

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas