Kryesore

Basha në Berat: Fermerët të braktisur nga qeveria, po hedhin prodhimet në rrugë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:40 - 12/06/20 |
mapo.al

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka takuar sot fermerët e Beratit.Sipas kryedemokratit Basha pandemia e ka thelluar krizën dhe karantina ju shkaktoi një dëm të madh duke i detyruar të hedhin prodhimet e tyre që nuk kishin mundësi t’i nxirrnin në treg.


Basha bëri fajtore qeverinë që ka braktisur fermerët, ndërsa ka premtuar se me qeverisjen e PD, fermerët do të përfiotjnë ulje të çmimit të naftës, mbështetje direkte në bazë të prodhimit dhe duke nxitur prodhimin vendas.
“Qeveria i braktisi në ditë të vështira ndërsa për 7 vite me radhë ua shtoi faturat dhe hallet duke ua bërë të pamundur mbijetesën. Fermerët kudo në Shqipëri ndiejnë sot më shumë se kurrë harresën e qeverisë dhe moskujdesin ndaj agrobiznesit. Asnjë subvencion për produktet e tyre, ndërkohë që çmimet janë rritur e nafta është më e shtrenjta në rajon.Lexo edhe :  Basha poston video prekëse: Rama duhet të largohet, ne do të sjellim ndryshimin

RAMAVIRUSI nuk mund t’i mbulojë dështimet e tij fatale për bujqësinë me gënjeshtrat e dala boje. Ne kemi një plan të detajuar për t’a nxjerrë bujqësinë nga kriza e për t’a shndërruar në një sektor fitimprurës për fermerët dhe vendin. Do t’a nisim me mbështetje direkte për çdo fermer në bazë të prodhimit, me uljen e çmimit të naftës, lehtësimin e aksesit në treg, heqjen e monopoleve që vdesin konkurrencën dhe mbështetje të prodhimit vendas. Bashkë do t’i japim shqiptarëve një qeveri normale që garanton shanse të barabarta për ta dhe normalitet e punësim“, shkruan Basha në Facebook.


1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas