Kryesore

Basha në Divjakë: Fermerët të lënë në harresë nga qeveria


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:32 - 16/05/20 |
mapo.al

Kryetari i PD Lulzim Basha, në një takim me banorë dhe fermerë në Divjakë, u shpreh se ende nuk ka asnjë ndihmë konkrete nga Qeveria. “Ramavirusi” ka prekur rëndë çdo qelizë të ekonomisë, përfshi dhe bujqësinë”-tha Basha.


Më tej, kreu i PD, deklroi se fermerët janë të shqetësuar për koston e shtuar të prodhimit dhe konkurencën e pandershme nga produktet e importit të cilat vijnë të subvencionuara nga vendet e origjinës.


“Ekonomia shqiptare është në krizë të thellë, papunësia po rritet çdo ditë, konsumi është në kolaps dhe njerëzit kanë çdo ditë e më pak mundësi për të blerë.”-tha Basha.

Postimi i plotë:Me banorët dhe fermerët e Divjakës dhe Karbunarës ndamë shqetësimin për situatën e rënduar në sektorin e bujqësisë.RAMAVIRUSI ka prekur rëndë çdo qelizë të ekonomisë, përfshirë dhe bujqësinë dhe agrobiznesin.

Asnjë ndihmë konkrete nuk është dhënë deri më sot për këtë sektor që si e gjithë ekonomia po vuan pasojat e pandemisë ekonomike të qeverisë Rama.

Lexo edhe :  Basha në Këshillin Kombëtar: Na pret një sfidë e madhe, PD mbështet ndryshimin

Fermerët janë të shqetësuar për koston e shtuar të prodhimit dhe konkurencën e pandershme nga produktet e importit të cilat vijnë të subvencionuara nga vendet e origjinës. Produktet e tyre edhe pse shumë cilësore kalben ose groposen bashkë me investimin dhe djersën e tyre.

Ekonomia shqiptare është në krizë të thellë, papunësia po rritet çdo ditë, konsumi është në kolaps dhe njerëzit kanë çdo ditë e më pak mundësi për të blerë.

Bujqësia shqiptare dhe fermerët përballen me falimentim ekonomik, sepse edhe para pandemisë nuk kishin asnjë mbështetje. Sot ata kanë nevojë për përkrahje financiare dhe masa konkrete e jo fjalë boshe në Facebook.

Pandemia ekonomike e shkaktuar nga RAMAVIRUSI po godet dhe rrënon fermerët e lënë krejtësisht pa mbështetje.

1


Etiketa: , ,

Pas