Aktualitet

Basha në Durrës: Qytetarët kanë nevojë për siguri (Foto)
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:20 - 05/12/19 |
mapo.al

Kryetari i PD-së Lulzim Basha, ishte sot i pranishëm në Durrës, ku takoi qytetarë të shumtë pas tërmetit katastrofik të 26 nëntorit.


Basha tha se qeveria duhet të ndihmojë të prekurit nga tërmeti, ndërsa ka shtuar se qytetarët në këto momente kanë nevojë për siguri.


Postimi i Lulzim Bashës:


Në Durrës banorët kanë ditë të tëra që flenë me fëmijët në çadra ose makina sepse vlerësimi i banesave nuk ka përfunduar ende dhe ndjehen të pasigurt të kthehen në apartamente.


Ata u shprehën të shqetësuar se askush nuk është interesuar dhe se kur kanë kerkuar sqarime në bashki, nuk kanë gjetur përgjigje. Ankesa patën po kështu për mungesën e ndihmave në këto ditë të vështira për ta.


Qeverisja lokale dhe qendrore e ka për detyrë tu vijë në ndihmë dhe tu përgjigjet qytetarëve në çdo kohë, dhe tani më shumë se kurrë për shkak të traumës që kanë kaluar nga tërmeti.

Vlerësimi i pallateve dhe shtëpive është i domosdoshëm dhe duhet të kryhet pa vonesa. Për këtë arsye qeveria duhet të angazhojë pa humbur kohë inxhinierët që janë të gatshëm të kontribuojnë. Organizimi dhe autorizimi shtetëror i një kontigjenti prej 500 inxhinierësh të gatshëm të angazhohen, do të mundësonte përfundimin pa sorollatje të vlerësimit të çdo objekti të dëmtuar nga tërmeti, në mënyrë që qytetarëve tu jepet qartësi dhe siguri.


Etiketa: , , ,

Pas