Kryesore

Basha takohet me Varhelyi: E informova për miratimin e njëanshëm të Kodit Zgjedhor
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:58 - 07/10/20 |
mapo.al

Kreu i PD, Lulzim Basha, ka reaguar nëpërmjet rrjeteve sociale pas takimit me Komisionerin për Zgjerim, Oliver Varhelyi.


Basha thotë se me Varhelyi, diskutoi për reformën zgjedhore të miratuar në mënyrë të njëanshme dhe që shembi themelet mbi të cilat u arrit marrëveshja e 5 qershorit.


Kreu i PD, theksoi se PS duke e ditur se ndryshimet janë në kundërshtim me praktikat e mira të zgjedhjeve refuzoi marrjen e mendimit të OSBE/ODHIR.Duke falenderuar Varhelyi për ndihmën e jashtëzakonshme që BE i ka dhënë Shqipërisë për përballimin e pasojave të tërmetit dhe të pandemisë, Basha shton se e informoi edhe për situatën tejet të vështirë ekonomike dhe korrupsionin që po i varfëron gjithnjë e më shumë shqiptarët.


Reagimi i plotë i Bashës:


Pata kënaqësinë të pres sot Komisionerin Europian për Zgjerimin Oliver Varhelyi. Pasi e falenderova për ndihmën e jashtëzakonshme që BE i ka dhënë Shqipërisë për përballimin e pasojave të tërmetit dhe të pandemisë e informova për situatën tejet të vështirë ekonomike dhe korrupsionin që po i varfëron gjithnjë e më shumë shqiptarët dhe po mban larg investitorët e huaj. Në këtë situatë të vështirë ndihma e BE-së është jetike për të rritur mirëqenien dhe mbështetur sipërmarrjen.

Lexo edhe :  Kriza - Basha: Vendimet që do merrja unë

Me Komisionerin e Zgjerimit diskutuam dhe për reformën zgjedhore të miratuar në mënyrë të njëanshme dhe që shembi themelet mbi të cilat u arrit marrëveshja e 5 qershorit. Gjatë bisedës i bëra të ditur zotit Varhelyi se reforma zgjedhore është ndryshuar dhe miratuar në mënyrë të njëanshme, në shkelje të Kushtetutës. PS duke e ditur se ndryshimet janë në kundërshtim me praktikat e mira të zgjedhjeve refuzoi marrjen e mendimit të OSBE/ODHIR. Për herë të parë në Shqipëri u shkelën praktikat konsensuale mbi të cilat janë kryer reformat zgjedhore deri më sot. Ky akt cënon rëndë standartin e zgjedhjeve, të cilat janë kusht i rëndësishëm për të ardhmen dhe integrimin e vendit.

E sigurova Komisionierin Varhelyi se për Partinë Demokratike dhe Opozitën e Bashkuar mbetet prioritet integrimi europian i Shqipërisë dhe krijimi i mundësive për shqiptarët që të jetojnë si europianë në vendin e tyre.

<
>
c740553f-d025-4724-b160-36e2c768a30f f4fedb15-b052-41e5-8473-d13e9ad92f01 06fe7de2-b506-4d37-8dd6-d0c3ba4ee2de f8ab6950-f0a8-4922-b2da-9bd9d138782a 450ba400-68c6-4a77-a511-0d935d137193


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas