Aktualitet

Basha tregon bisedën me Di Maio: PD do përshpejtojë procesin e integrimit në BE

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:47 - 01/07/20 |
mapo.al

Kreu i PD, Lulzim Basha, nëpërmjet një statusi në Twitter, thotë se sot pati një bisedë telefonike me Ministrin e Jashtëm të Italisë, Luigi Di Maio.


Basha ka falenderuar Di Maion për ndihmën që i ka dhënë Shqipërisë dhe për zërin e fortë në mbështetje të integrimit në BE.


Lideri demokrat thekson se ka garantuar Di Maion, se PD do të bëjë gjithçka që i takon për të përshpejtuar procesin e integrimit.


Postimi i Bashës:


Sot pata një bisedë telefonike me  Ministrin e Jashtëm të Italisë, Luigi Di Maio. E falenderova për ndihmën e madhe që Italia i ka dhënë Shqipërisë dhe për zërin e fortë në mbështetje të integrimit të Shqipërisë në BE.

Ministrin Di Maio e njoha me përfundimin e  kodifikimit të reformës zgjedhore, e cila është dhe një nga 15 kushtet për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE. Miratimi sa më parë i reformës do t’i hapë rrugë zbatimit të saj, duke shtuar garancitë për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

E garantova se PD do të bëjë gjithçka që i takon për të përshpejtuar procesin e integrimit. Italia do të jetë një partner kyç i PD në qeverisjen e vendit, si në luftën kundër krimit dhe trafiqeve, ashtu edhe në zhvillimin ekonomik, ku padyshim investitorët Italianë luajnë një rol të rëndësishëm.


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas