Aktualitet

Basha zbulon tre amendamentet e PD: SPAK të verifikojë pasuritë e politikanëve


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:47 - 18/10/21 |
mapo.al

Brenda kësaj jave Partia Demokratike do të dorëzojë në Kuvend tre amendamente që kanë të bëjnë me ndryshimet kushtetuese, vettingun e politikanëve dhe reformën territoriale. Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha tha në një dalje për mediat jashtë selisë blu se vettingu i politikanëve duhet të bëhet nga një njësi e posaçme e SPAK e cila do të verifikojë pasuritë e çdo politikani duke nisur nga deputetë e ministra te kryeministri e kreu i shtetit.


“Lidhur me kthimin e Shqipërisë në shinat e demokracisë dhe legjitimitetit, grupi I PD ka miratuar sot vendimin për të depozituar brenda kësaj jave në parlament amendamentet kushtetuese për zhbërjen e ndryshimeve të njëanshme të kushtetutës të 30 korrikut dhe miratimin e komisionit të reformës zgjedhore, amendamentin kushtetues për vettingun e politikanëve në përputhje me Komisionin e Venecias.


Lexo edhe :  Kim Mehmeti: PD-ja ka nevojë për kryetar që s'është rritur në...

Qëllimi është bërë për të bëre vettingun e politikanëve brenda apo jashtë Shqipërisë, është një qëllim legjitim dhe respektojnë kërkesën për proporcionalitet. Këtë proces duhet ta kryejë një njësi e posaçme e SPAK, për të marrë përsipër verifikimin një për një çdo deputeti, ministri, kryeministri, kreut të shtetit, dhe çdo politikani për pasuritë e tyre dhe të familjarëve të tyreAmendamenti i tretë ka të bëjë me reformën territoriale për të kthyer shërbimet e munguara dhe të shkatërruara. Këto tre çështje janë përkthyer në një draft amendamentesh. Qytetarët shqiptarë kanë prioritet demokracinë, vettingun e politikanëve dhe reformën territoriale”, tha Basha.
LEXO EDHE:PD gati amendamentin Kushtetues për Vettingun e politikanëve

1


Etiketa: , , , ,

Pas