Aktualitet

Basha zotohet para grave: Po nuk përmbusha planin s’do kërkoj mandat tjetër


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:15 - 20/04/21 |
mapo.al

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka qenë ditën e sotme në një takim me gartë në Tiranë teksa ka mbajtur fjalën e tij në kuadër të fushatës elektorale.


Gjatë fjalës së tij Basha është shprehur se ka dy zotime për për gratë shqiptare, ku njeri prej tyre ishte politik.


“Normalitet politik me natyrë njerëzore dhe zbatimi i programit tonë i çdo zotimi duke përfshirë në mënyrë të veçantë zotimet e programit tonë për gruan dhe për vajzat shqiptare. Unë e di që ju nuk harroni, as unë nuk harroj”.

Ndër të tjera, Basha është shprehur se nëse nuk i realizon këto dy zotime nuk do të vijë më për një herë të dytë për të kërkuar mandat tjetër.Dhe unë kam dy zotime para jush, njëri politik dhe zotimi im politik është plani që kemi ardhur para jush nëna, motra, gra, bashkëshorte, vajza shqiptare. Është një plan realist dhe i zbatueshëm. Dhe nëse ne, nëse unë nuk e përmbush këtë plan nuk vij të kërkoj një mandat të dytë. Kjo është kultura politike e cila do të lindë më 25 Prill, kultura politike që e ka çuar Europën përpara dhe që do ta çojë Shqipërinë drejt Europës. Kam edhe një zotim tjetër sa politik aq edhe njerëzor.


Unë besoj se politika më e mirë që i shërben njerëzve është politika me fytyrë njerëzore, politika që ndien me zemër, politika që e prek dhe e ndien dhimbjen e nënave për fëmijët e larguar, politika e cila do ti zgjidhë problemet pa bërë shfaqje, teatro, tam-tame të mëdha, pa bërë zhurmë, politika që nuk okupon, nuk pushton çdo hapësirë publike dhe private, nuk futet në çdo qoshe të ekzistencës së qytetarëve të vet, por që në mënyrë pothuajse të padukshme bën detyrën për të cilën ka lindur, t’iu shërbejë njerëzve për të zgjidhur hallet dhe problemet e tyre.

Ndaj zotohem se politika, qeverisja dhe kryeministri që do të votoni më 25 Prill do të kenë fytyrë njerëzore. Ne do t’ia kthejmë fytyrën njerëzore politikës, ne do t’ia kthejmë ndjenjën njerëzore politikës, ne do t’ia kthejmë institucionet qytetarëve, do t’ia kthejmë shtetin qytetarëve, do t’ia kthejmë administratën dhe shërbimet e saj qytetarëve dhe për këtë mjafton të kemi vullnetin të bëjmë detyrat e përcaktuara me ligj dhe mjafton të ndihemi edhe ne njerëz njësoj si njerëzit të cilëve duhet ti shërbejmë. Pra të jemi mes jush, me ju për t’iu shërbyer ju.

Ndaj nuk e harroj kurrë, siç nuk e kam harruar për asnjë çast, që nuk vij tek ju vetëm për t’iu kërkuar votën si kandidati për kryeministër e nesër si kryeministri i vendit, por vij tek ju edhe më përgjegjësitë e mia si qytetar, si familjar, si bashkëshort, si prind, si bir i dy pensionistëve. Të jemi njerëz në radhë të parë, të jemi qytetarë dhe të kthejmë normalitetin në këtë vend, normalitetin e munguar prej kaq shumë kohësh. Këto të dyja pra janë zotimet e mia të para. Normalitet politik me natyrë njerëzore dhe zbatimi i programit tonë i çdo zotimi duke përfshirë në mënyrë të veçantë zotimet e programit tonë për gruan dhe për vajzat shqiptare. Unë e di që ju nuk harroni, as unë nuk harroj.

Siç jemi sot këtu, pak ditë para zgjedhjeve, kështu do të jemi përsëri për të bërë bilancin, për të bërë bilancin e vërtetë, pa shfaqje, pa gënjeshtra dhe për të parë njëri-tjetrin në sy. Jam i bindur se dita po afron, që ndryshimi që mezi presim, të bëhet realitet! Jam i bindur se dita po afron, që fitorja e 25 prillit, të jetë e të ndihet fitorja e të gjithë shqiptarëve e në veçanti e nënave dhe e grave shqiptare! Ndaj, ju ftoh që këto ditë të mbetura, të vazhdojmë të jemi bashkë e të trokasim në çdo zemër, në çdo derë, për t’i bërë bashkë të gjitha gratë, nënat, vajzat që duan ndryshimin, që të dielën të votojnë numrin 9 për ndryshimin, e të rihapim rrugën e shpresës, rrugën e mundësive, rrugën e ndryshimit për Shqipërinë dhe shqiptarët kudo ku janë!”– tha Basha.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas