Politika

“Bashkëjetesa e feve, francezët të shohin Shqipërinë”

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:59 - 09/01/15 |
mapo.al

gjermeni fitousMinistrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni zhvilloi sot një takim me ambasadorin francez në Tiranë, Bernard Fitoussi.


Ky takim paraprin vizitën zyrtare të Ministres në Paris, në datat 14 – 18 Janar, për një sërë aktivitetesh të rëndësishme në të cilat do të shoqërohet edhe nga vetë ambasadori Fitoussi.


Ministrja Gjermeni i shprehu fillimisht Ambasadorit ngushëllimet e saj për ngjarjet terroriste në Francë duke shprehur solidaritetin dhe mbështetjen e të gjithë qytetarëve Shqiptarë.


Ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni zhvilloi sot një takim me ambasadorin francez në Tiranë, Bernard Fitoussi


Ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni zhvilloi sot një takim me ambasadorin francez në Tiranë, Bernard Fitoussi

Ambasadori francez tha se mund ta kishte anuluar takimin për shkak të situatës së tensionuar, por nuk e bëri enkas këtë gjë. Ai tha se donte që Francezët të shohin Shqipërinë si një model të bashkëjetesës fetare.

Biseda u bazua në vizitën zyrtare në Paris, që është ndër më të rëndësishmet për vitin 2015 për të rritur numrin e vizitorëve nga Franca si dhe për të përfshirë Shqipërinë si destinacion turistik për tregun Francez.Pas