Aktualitet

Bashkia Tiranë rimerr zyrat e FRD-së pa incidente


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:23 - 04/06/21 |
mapo.al

Bashkia e Tiranës ka rimarrë dje zyrat e Frymës së Re Demokratike, te cilat i kishte dhënë me qira, pa asnjë incident. Ndryshe nga tonet e larta nga Presidenti Ilir Meta gjatë fushatës elektorale, ajo që ra në sy dje ishte se Kreu i Shtetit nuk u shfaq fare e as nuk bëri ndonjë deklaratë.


Kryebashkiaku Erion Veliaj la afat javën e parë të Qershorit për lirimin vullnetar të ambienteve dhe gjatë ditës së djeshme dhe në orët e para të mëngjesit të sotëm, zyrat e FRD u zbrazën pa asnjë rezistencë.


Sipas ligjit, vetëm partitë që kanë mbi 1% të votave apo të paktën 1 deputet në Parlament, Bashkia mund t’u sigurojë zyra për selitë e tyre, ndërkohë që FRD nuk kishte as 1% të mbështetjes qytetare dhe as 1 deputet.Që prej vitit 2013, me anë të një VKM-je të miratuar nga vetë ish kryeministri Sali Berisha, godina në të cilën Fryma e Re Demokratike ka pasur selinë e saj është në pronësi të Bashkisë së Tiranës.Ajo përdoret nga kjo e fundit për të ofruar një sërë shërbimesh ndaj qytetarëve. Në këtë godinë, ndodhen zyrat e Agjencisë së Mbrojtjes së Konsumatorit (AMK), disa sektorë të burimeve njerëzore, si dhe disa zyra të drejtorisë juridike.1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas