Aktualitet

BE: Shumë shpejt do sigurojmë vaksina për Ballkanin Perëndimor

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:06 - 22/01/21 |
mapo.al

Bashkimi Evropian do të përdorë një mekanizëm të veçantë për të siguruar vendet e Ballkanit Perëndimor dhe disa të tjerë me vaksina kundër koronavirusit.“Sa më shpejt të jetë e mundur”. Kështu tha Ursula von der Leyen, kreu i Komisionit Evropian, në një njoftim pas një video konference me liderëve të BE-së, bën me dije Beta Briefing.


Në fund të 21 Janarit, Von der Leyen shpjegoi se shpërndarja e vaksinave në vendet e varfra dhe shtetet jashtë BE përmes mekanizmit ndërkombëtar COVAX po dëshmonte komplekse, prandaj ishte vendosur që të përdorej një mekanizëm i veçantë i BE për të siguruar që vaksinat të siguroheshin nga anëtarët e BE dorëzohen në Ballkanin Perëndimor.
Udhëheqësit e BE-së kanë vendosur gjithashtu të mos lejojnë udhëtimet jo-thelbësore brenda BE-së për shkak të përhapjes së shpejtë të një varianti të ri të rrezikshëm të virusit, duke ruajtur tregun e Unionit dhe zonën Shengen.

Lexo edhe :  Mospasja e vaksinave kineze dhe ruse - Rama: Nuk është çështje gjeopolitike!


Von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel theksuan shqetësimin në rritje në BE-së mbi përhapjen e llojit të ri të koronavirusit dhe u zotuan për të gjitha hapat që do të ndërmerren për të përshpejtuar vaksinimin masiv të popullsisë së BE.


Prandaj pikat e nxehta në të gjithë botën duhet të përcaktohen saktësisht dhe personat që vijnë në BE nga zona të tilla duhet t’u kërkohet të prodhojnë një test COVID.

1


Etiketa: , ,

Pas