Auto

“Bëçë-ja e Kombinatit”/ Si është transformuar ndër vite “bisha” kineze 4×4 e kohës së komunizmit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:42 - 10/07/18 |
mapo.al

Ajo është një autoveturë 4×4 e prodhimit kinez “BEIJING BJ-212”, por po ta shikosh sot të përngjan me disa lloje makinash.


Ka vite që rri pranë një vile në dalje të Kombinatit, pak pas varrezave. I zoti e përdor për punë të rënda në rrugë të vështira, ose jashtë rruge, siç thuhet sot.


Pa u dalluar ndonjëherë për pamjen, të paktën këto 15 vitet e fundit, makinës kineze 4×4 ‘BJ-212’, i është dhënë një dorë bojë me furçë.

Njohësit e makinave do të dallojnë menjëherë shartimin me “Land Rover Defender” (tavani dhe dera e pasme), ndërsa nën lëkurë rreh zemra “Mercedes-Benz”.Në fakt, motori origjinal 4 cilindërsh me benzinë është zëvendësuar me motorin diesel “OM616D24” që montohej te modeli “240D” (W123)./Marrë nga ‘Albanian-Transport’/<
>
Makina-klasike-GAZ-69-BJ212-BÇ-EM72-JAWA bc-7 baw_bj212_1 w10-1 v1-3 autowp.ru_baw_beijing_bj212_2 575980_600 575730_600 73026a290d470b5c4fffca98625955e29f842f02 64726d8e1118c00bc1a35b734bcbf674395e68c3 36950636_2016888268361911_1844622044847669248_o 36963916_2016873405030064_6215759426201059328_o

 

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas