Aktualitet

Bëhuni gati për temperatura afrikane, nesër dita më e nxehtë e javës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:12 - 24/05/21 |
mapo.al

Kjo javë ka nisur me mot të kthjellët dhe temperatura të larta. Sipas Meteoalb, prashikohet që temperatura maksimale sot të shkojë në vlerën 32 °C.


Nesër do të shënohet dita më e nxehtë e javës, me temperaturat deri më 34 °C. Nga e mërkura do kemi rënie graduale të temperaturave.


Meteorologia Laida Porja, thotë në emisionin Ditë e Rë:“Temperaturat më të larta do jenë gjatë shtrirjes perëndimore. Berati, Elbasani, Kuçova, Gjirokastra do të shënojnë dhe vlerën më të lartë 32 gradë, por nuk mbetet mbrapa edhe Tirana, Durrësi, Shkodra ku pritet që temperatura të jetë edhe 31 gradë.Pritet që dita e nesërme të jetë edhe dita më e nxehtë e kësaj jave, me temperatura 34 gradë por që do të ndihen si 37 °C.Nga e mërkura deri në fundjavë presim që të kemi rënie të temperaturave, ku vlera maksimale do të arrijë 25°C. Rënia do të jetë graduale. Era pritet të forcohet që nga dita e mërkurë, kryesisht në zonta bregdetare me 60 kilometra në orë, duke sjellë dallgë.”

1


Etiketa: ,

Pas