Kronika

Bënte thirrje për të vrarë hebrenjtë, anti-terrori arreston 39-vjeçarin nga Shijaku

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:35 - 25/06/20 |
mapo.al

Një 39-vjeçar Durrësi është arrestuar sot nga antiterrori pasi ka bërë thirrje për vrasjen e çifutëve në Shqipëri.


”Nga specialistët e Drejtorisë së Antiterrorit është bërë kapja dhe ndalimi i shtetasit E. G., 39 vjeç, banues ne fshatin Koxhaj, Shijak”, thuhet në njoftimin e policisë.


Ndalimi i tij u bë pas një hetimi disamujor të nisur në muajin janar 2020, nga Drejtoria e Antiterrorit.


Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës, mbi bazën e materialeve të referuara nga Drejtoria e Antiterrorit, në janar 2020, regjistroi procedimin penal për veprat penale “Nxitja, thirrja publike dhe propaganda për kryerjen e veprave me qëllime terroriste” dhe “Nxitja e urrejtjes ose grindjeve”.


Për këtë shtetas Gjykata e Shkallës së Parë Durrës ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.


Etiketa: , , ,

Pas