Aktualitet

Berisha akuza Ramës, ja e vërteta e rritjes së çmimeve


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:54 - 06/10/21 |
mapo.al

Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Edi Ramën se shkaktoi krizën energjetike në Shqipëri pasi boshatiti rezervat hidrike të kaskadës së Drinit gjatë muajit gusht.


Nga ‘Foltorja’ me demokratët e Gjirokastrës, Berisha tha se Shqipëria nuk preket nga rritja globale e çmimit të gazit, pasi përdorimi i tij në vendin tonë është i limituar. Ndërsa 98% e energjisë prodhohet nga burimet ujore.


“Arritjet tona po i zhvën ky zotëria. Sot lajmi sihariqi i madh që jep krue i meduzës është kriza që do të përpijë si lubi Shqipërinë. Cila krizë? Shikoni ca spekulanti i pashpirt që është. është rritur ccmimi i gazit, por ccfarë gazifikimi kemi ne në Shqipëri? Sa energji elektrike prodhojmë nga gazi ne? Zero. Nqs kriza e gazit kap një vend i cili 25% të energjisë e ka nga gazi, si do të na kap ne që 98% të energjisë e kemi nga ujrat tona. Ky është ndjellakeq i paimagjinueshëm, ky vetëm bën thirrje që lëvizni ccmimet, rrisni ccmimet se po rritet ccmimi i gazit ndërkohë që këtu gazi përdoret për gatim dhe tek tuk dimrit për ngrohje. është kriza që kërkon të induktojë në ccdo familje shqiptare. Ky vend sot ka rezervën më të ccmuar në hidrike, kaskadën e Drinit, ajo ishte plot e përplot edhe në muajin gusht me 296 m. Kaskada ishte plot dhe si rezervë strategjike kaskada gjithnjë ruhet për vjeshtë. Në verë gjen më lehtë energji dhe blen. Por ccfarë ka bërë zotëria me ndrikull grykësinë, ka zbrazur kaskadën, ka shitur gjatë gushtit energji masivisht. Gjer sot janë prodhuar energji 7.2 miliardë kilovat. Janë konsumuar 6, 1.2 miliardë kilovat janë eksportuar dhe tani kaskada është në vdekje klinike. Kjo është arsyeja e krizës”, deklaroi Berisha.

Lexo edhe :  Besnik Mustafaj: Berisha po zgjon PD-në, dy kuvendet karikaturale


1Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas