Aktualitet

Berisha: Do kërkoj shkarkimin e Bashës në Këshillin Kombëtar, të enjten nis turin


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:42 - 13/09/21 |
mapo.al

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në emisionin Çim Peka Live në Syri TV, se do të tentojë të rrëzojë Lulzim Bashën në Këshillin Kombëtar të PD.


Berisha u shpreh se pas vendimit të marrë nga Kryetari Basha, në PD zotëron një situatë e rëndë, me grisje teserash dhe një debat që s’i dihet se ku do i dalë fundi dhe kjo e dëmton rëndë këtë forcë politike.


Për shkarkimin e kryetarit, Berisha tha se Këshilli Kombëtar voton me 50+1% të votave.Me sa duket Berisha do shfrytëzojë për këtë qëllim hapësirat që i jep neni 43 i statutit, pika e 2 dhe 3 e tij.Në pikën dy thuhet se:“Kuvendi Kombëtar mblidhet si rregull çdo katër vjet. Vendimin për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar e merr Këshilli Kombëtar ose Kryesia e PDSH-së, me propozim të Kryetarit të PDSH-së. Kuvendi mund të mblidhet edhe kur e kërkojnë 1/4 e anëtarëve të PDSH-së ose 1/4 e anëtarëve të Kuvendit Kombëtar.

Data e zhvillimit të Kuvendit dhe rendi i ditës njoftohen të paktën një muaj përpara ditës së parë të Kuvendit. Punimet e Kuvendit drejtohen nga një Komision i përbërë nga 5 anëtarë, i cili zgjidhet në fillim të Punimeve të tij, me propozimin e Kryetarit të Partisë” ndërsa germa “ç” e pikës 3 të këtij neni flet për mënyrën e shkarkimit të kryetarit “Shkarkimi i Kryetarit të Partisë mbi bazën e një mocioni mosbesimi të miratuar nga më shumë se gjysma e të gjithë anëtarëve të Këshillit Kombëtar”;

Aktualisht këshilli kombëtar ka 486 anëtarë, nga të cilët 338 prej tyre zgjidhen nga Kuvendi Kombëtar ndërsa 148 të tjerë e përfitojnë anëtarësimin për shkak të statusit që kanë në hierarkinë e PD-së.

Lexo edhe :  Shkresa e PD në Kuvend: Sali Berisha nuk është anëtar i grupit parlamentar

Pra, me pak fjalë nga e gjithë kjo, Berishës i duhen së paku 244 vota për të shkarkuar nga pozicioni që mban aktualisht Lulzim Basha në PD.

LEXO EDHE:  

Berisha ul tonet: Nuk dua që PD të ndahet, s’kam qëllim primar të jem kryetar

“Ore Lul, nuk e kam dit”/ Berisha zbulon dy mesazhet me Bashën për non grata-n

10


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas