Kryesore

Berisha: E vërteta e bazës ajrore të Kuçovës!


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:23 - 06/08/18 |
mapo.al

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një mesazh të një grupi ushtarakësh në lidhje me bazën e Kuçovës, duke theksuar se plani për shndërrimin e saj në bazë ajrore të Forcave të Armatosura dhe të NATO-s është penguar prej vitesh.


Reagimi i plotë i Berishës: 


Duke pershendetur çdo interes te NATO-s per baza apo lehtesi aeroportuale ne Shqiperi, ketu me poshte keni nje informacion konkret te oficerit dixhital mbi te verteten per aeroportin ushtarak te Kuçoves. sb“Pershendetje zoti kryeminister Berisha!
Siç me siguri jeni ne dijeni, Shefi i Misionit CUBIK ne ate kohe, ne 2011 Nenkolonel Lu Boros nuk pati marredhenie te mira me Mriken dhe shume here eshte përplasur per problemet e zvarritjeve edhe te Planit te Bazës Ajrore te Kuçovës, dhe u largua me pas pa e përfunduar misionin e tij per te cilin ishin bere edhe shume studime, plane dhe ide nga ai dhe i gjithe grupit Cubik, te cilat ngelen te pazhvilluara si ne infrastrukture ashtu dhe ne pajisje luftarake. Grupi CUBIK mbronte idene e zhvillimit te kesaj baze si nje baze e rendesishme e FA Shqiptare dhe te NATO-s (si nje baze Hostnation). Plani mbeti ne sirtar rilindasish per me shume se 7 vjet, c’ka perben nje skandal politikisht, dhe nje humbje kohe te vlefshme ne kuader te modernizimit te FA me standardet e NATO-s.

Lexo edhe :  Besnik Mustafaj: Berisha po zgjon PD-në, dy kuvendet karikaturale


“Rilindjes” ne ate kohe me sa duket i interesoi me shume “show” i turpshëm i arrestimit te Gjeneral Brigade Syrja Gjokes, personit qe ne zbatim te këtij plani, si pjese e grupit CUBIK nisi punën per çlirimin e hapësirave te aeroportit te Kuçovës, sesa realizimi i Planit CUBIK, si një arritje e administratës Berisha qe futi vendin ne NATO!

Perse e kane kërkuar sot? Sipas gjykimit tone, tani u intereson qe tokat e Farkes ku eshte Grupi i Helikopterëve, ti privatizojne. Firma shume e perfolur Fusha ka influencen me te madhe ne ate zone dhe ne ate toke ku sot eshte Rregjimenti i Helikoptereve. Projekti i gatshëm, i përfunduar ne shtator 2011 eshte 45 faqe. Madje ne procesin e turpshëm kundër Gjeneral Syrja Gjokes, eshte dorezuar si material i plote komplet Masterplanin i zhvillimit te Bazes Ajrore Kuçove por prokuroria e Beratit nuk e morri fare ne konsiderate . Prokurore ishte shoqja e deputetes se Kuçoves Felaj. Ju lutem njoftoni opinionin publik per kete skandal me permasa te cenimit te sigurise kombetare dhe funlsionimit te FA.

Nga nje grup ushtarakesh ne lirim dhe aktive, por gjithsesi ne shërbim te Atdheut nen moton “Atdheu, Nderi, Detyra” !”

1


Etiketa: , , ,

Pas