Aktualitet

Besnik Mustafaj: Sali Berisha me kontribut të çmuar në PD, e meriton të jetë në listë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:07 - 11/08/20 |
mapo.al

Ish-deputeti i Partisë Demokratike dhe njëherazi anëtar i Komisionit për Përzgjedhjen e Kandidaturave në këtë parti, Besnik Mustafaj i ftuar në News 24 deklaroi se gjendja nga koronavirusi në vend mbetet shqetësuese.


“Gjendja nga koronavirusi është shqetësuese. Është shqetësuese se 1 në 5 të testuar dalin pozitiv me Covid-19. Nëse bëhen shumë teste, do të thotë se dalin më shumë persona pozitiv me Covid-19. Thuhet se dy spitale Covid-19 mund të dalin edhe jashtë kontrollit. Nëse ajo që lajmëroi Putini është e vërtetë, atëherë mund të kemi disi shpresë”, tha Mustafaj.


Besnik Mustafaj u shpreh se kandidaturat e PD do të verifikohen brenda datës 15 shtator.“Janë 600 kandidatura nga PD dhe zgjedhja do të jetë normalisht në mënyrë sa më të mirë. Përzgjedhja e kandidatëve do të përfundojë deri më 15 shtator. Ne kemi kërkuar ndihmën e partnerëve tanë gjermanë. Këto janë kandidatë janë më të mirë sesaa ata që kanë qenë”, u shpreh Mustafaj.
I pyetur nëse ish kryeministri Sali Berisha mund të jetë në listë, Mustafaj tha se ish kreu i qeverisë ka bërë denoncime të guximshme për drogën dhe fenomene të tjera të pushtetit të Edi Ramës dhe ndaj ka kontribut në PD.

Lexo edhe :  PD gati amendamentin Kushtetues për Vettingun e politikanëve


“Unë jam një nga kritikët e Sali Berishës që më 2007. Por, në kohën që ai është në opozitë, Berisha ka dhënë kontribut të cmuar në opozitarizëm. Berisha denoncoi drogën, denoncoi një sërë skandalesh. Në këtë kuptim, Sali Berisha ka kontribut në Partinë Demokratike. Në cilësinë e Berishës si deputet, ai mund të themi ka kontribut. Unë jam ndër të parët që kam kthyer disa figura sërish në PD. Unë besoj se të zemëruarit e ikur edhe mund të kthehen.

Jozefina Topalli përshembull ka pasur kritika për PD, por është e lidhur me Partinë Demokratike. Ajo mund të jetë propozuar në Shkodër. Kur bashkëvepron eksperienca me të renë, besoj se bëhet dicka e mirë. Rama ka bashkëpunëtor figura që janë të reja, por janë një lloj klani le ta themi. Shoqëria ka eksperiencën për të gjykuar drejt programin tonë dhe kandidaturat”, deklaroi Mustafaj.

 

1


Etiketa: , ,

Pas