Bota

Betohet zëvendëspresidentja e SHBA-ve, Kamala Harris
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:44 - 20/01/21 |
mapo.al

Betohet zëvendëspresidentja e SHBA-ve, Kamala Harris. Ajo është femra e parë që betohet si nr.2 i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.E diplomuar në Universitetin Howard, një kolegj i përbërë kryesisht nga studentë me ngjyrë në Uashington, Harris u bë prokurorja e parë grua me ngjyrë në San Francisko në vitin 2004 dhe më pas Prokurore e Përgjithshme e Kalifornisë në vitin 2010.


Kamala Harris – e cila flet shpesh për rolin e saj si teze dhe nënë e fëmijëve të bashkëshortit të saj – është e martuar me avokatin Doug Emhoff, i cili tani do të jetë zotëria i dytë – një pozicion krejtësisht i ri në historinë e Shtëpisë së Bardhë. Dhe ndërsa puna më e rëndësishme për një nënpresidente është të jetë gati të marrë rolin e presidentit nëse është e nevojshme, analistët thonë se Kamala Harris mund të trumpetojë arritjet e saj historike.

Vijon….


10


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas