Aktualitet

Biden flet për trazirat: Kemi vetëm një interes në Afganistan


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:37 - 16/08/21 |
mapo.al

Presidenti amerikan Joe Biden në një dalje televizive ka folur për krizën në Afganistan ndërsa talebanët kanë marrë kontrollin e vendit. Joe Biden tha se “interesi” i vetëm që kanë ndaj Afganistanit është parandalimi i një sulmi terrorist në atdheun amerikan


Presidenti amerikan ndër të tjera iu drejtua atyre që janë kundër largimit të trupave amerikane nga Afganistani duke ngritur pyetjen se edhe sa breza të tjerë amerikanësh duhet që të vijohet të çohen për të luftuar luftën civile të Afganistanit. Po ashtu, kreu i Shtëpisë së Bardhë tha se nuk do që të përsërisë gabimet që SHBA-të kanë bërë në të shkuarën.


Biden u shpreh se dëshiron t’i kujtojë vendit “se si arritëm këtu dhe cilat janë interesat e Amerikës në Afganistan”. Ai tha se misioni amerikan në Afganistan që filloi dy dekada më parë “kurrë nuk supozohej të kishte qenë ndërtimi i kombit”.Unë shkova në Afganistan gati 20 vjet më parë me qëllime të qarta: merrni ata që na sulmuan më 11 shtator 2001 dhe sigurohuni që Al Kaeda nuk mund ta përdorë Afganistanin si një bazë nga e cila do të na sulmojë përsëri. Ne e bëmë atë.E degraduam rëndë Al Kaeda-n dhe Afganistanin. Ne kurrë nuk hoqëm dorë nga gjuetia për Osama bin Laden…Kjo ndodhi një dekadë më parë. Misioni ynë në Afganistan nuk ishte menduar të ketë qenë ndërtimi i kombit” – theksoi sërish ai.Biden shtoi se “interesi ynë i vetëm jetik kombëtar në Afganistan mbetet ajo që ka qenë gjithmonë, parandalimi i një sulmi terrorist në atdheun amerikan”.

LEXO EDHE:

Kaosi në Afganistan, OKB: Ndalni armiqësinë, qeveri e re gjithëpërfshirëse

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas