Aktualitet

Biden: SHBA do të ndihmojë në rindërtimin e Gazës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:57 - 22/05/21 |
mapo.al

Binden tha se ndihma për Gazën do të koordinohet me Autoritetin Palestinez që të sigurohen se Hamasi nuk do të përdorë asnjë fond për të blerë furnizime ushtarake.


Autoriteti Palestinez, që mbështetet nga Perëndimi, e që udhëhiqet nga Mahmud Abbas është organizatë rivale e Hamasit, që kontrollon Gazën.


Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price tha se Sekretari i Shtetit, Antony Blinken ka biseduar me Abbasin, ku i ka “nënvizuar përkushtimin e SHBA-së” për të punuar me Autoritetin Palestinez dhe Kombet e Bashkuara që të “ofrojnë ndihmë humanitare dhe për të mbështetur ndihmën ndërkombëtare për Gazën dhe përpjekjet për rindërtimin e Gazës”.Ekspertët thonë se do të duhen vite dhe dhjetëra-miliona dollarë për të riparuar dëmet në Gaza.Duke bërë thirrje për zgjidhje me dy shtete, Biden ripërsëriti mbështetjen e Uashingtonit për Izraelin dhe tha se edhe shtetet e tjera në rajon duhet të njohin të drejtën e këtij shteti për të ekzistuar.“Le të jemi të qartë: Derisa rajoni thotë se do ta pranojnë pa asnjë mëdyshje të drejtën e Izraelit për të ekzistuar si një shtet i pavarur dhe hebre, nuk do të ketë paqe”, u tha Biden gazetarëve.

Më 21 maj, Irazeli dhe Hamasi u pajtuan që të ndalojnë të gjitha luftimet, duke i dhënë fund 11 ditëve të konfliktit, ku Izraeli kreu sulme ajrore njësojë sikurse edhe palestinezët.

Nga konflikti mbetën të vrarë 232 persona në Gaza dhe 12 persona në Izrael. Rreth 2,000 të tjerë u plagosën./ REL

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas