Aktualitet

Biden: Trupat do të qëndrojnë në Afganistan për të evakuuar amerikanët


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:52 - 19/08/21 |
mapo.al

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden është zotuar të mbajë trupat në Afganistan derisa të evakuohet çdo amerikan. Shefi i Shtëpisë së Bardhë ka paralajmëruar këshbtu se ushatrët e SHBA mund të qëndrojnë në Kabul edhe pas 31 gushtit, nëse nuk kanë përfunduar të gjitha evakuuimet.


Presidenti gjithashtu hodhi poshtë kritikat se Shtetet e Bashkuara duhet të kishte bërë më shumë për të planifikuar evakuuimin dhe tërheqjen, që është shoqëruar me skena dhune dhe kaosi, ndërsa mijëra vetë u përpoqën të largohen teksa talebanët morën pushtetin.


Në një intervistë me George Stephanopoulos të kanalin ABC News, Presidenti Biden tha se Shtetet e Bashkuara do të bëjnë “gjithçka në fuqinë e tyre” për të evakuuar amerikanët dhe aleatët amerikanë nga Afganistani para afatit.

Lexo edhe :  Bumçi: Europa s’e mbështet vendimin e SHBA për shpalljen e Berishës “non grata”


I pyetur në mënyrë të përsëritur se si administrata do të ndihmonte amerikanët që do të mbeten në vend pas 31 gushtit, Biden tha, “Nëse kanë mbetur qytetarë amerikanë, ne do të qëndrojmë derisa t’i nxjerrim të gjithë”.
Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët të mërkurën se ushtria amerikane nuk ka forca dhe fuqi luftarake ajrore në Afganistan për të zgjeruar misionin e saj aktual përtej sigurimit të aeroportit të Kabulit për të grumbulluar amerikanët dhe afganët në rrezik diku tjetër në kryeqytet dhe për t’i shoqëruar ata për t’u evakuuar.1


Etiketa: , , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas