Aktualitet

Bilanci tragjik/35 të vdekur nga tajfuni “Hagibis” që preku Japoninë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:21 - 14/10/19 |
ro ot

35 persona raportohet se kanë gjetur vdekjen, qindra janë plagosur, ndërkohë që 11 të tjerë rezultojnë të zhdukur. Ky është bilanci tragjik, i tajfunit “Hagibis” që preku Japoninë pak ditë më parë.


***


Mbi 100 mijë persona të ndihmës së shpejtë, janë angazhuar në misionet e kërkim-shpëtimit, mes shirave të rrëmbyer dhe lumenjve. “Hagibis”, goditi fuqishëm këtë të shtunë ishullin e Honshu, ndërsa cilësohet si një ndër më të dhunshmit e viteve të fundit, me një fuqi ere prej 216 kilometër në orë.


Ministria e Infrastruktutës deklaroi se deri pasditen e së dielës 21 argjinatura në lumenj u shembën. Ndërkohë 376 mijë banesa kanë mbetur pa elektricitet dhe 14 mijë të tjera pa ujë. Deri më tani janë evakuuar mbi 262 mijë banorë, për të shmangur çdo rrezik të mundshëm.


Two people walk through cables which fell on the road in Ichihara, Chiba Prefecture

Huge waves crash against the shore in Mihana, Japan as Typhoon Hagibis gathers speed

LEXO EDHE: 

Japonia goditet nga stuhia më e fuqishme e dekadave të fundit

 


Etiketa: , , ,

Pas