Kryesore

Bllokimi i rrugëve nga bora/ Meta: Qytetarët u braktisën, Balluku jepte show


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:53 - 15/02/21 |
mapo.al

Presidenti Ilir Meta akuzon qeverinë se braktisi qytetarët e bllokuar nga stuhia e borës në akset rrugore. Kreu i qeverisë thekson se disa ditë më parë ka kërkuar të merren masa për përballimin e situatës, pas alarmit të lëshuar nga IGJEUM që paralajmëroi kushte ekstreme të motit.

Meta i drejtohet edhe ministres së Infrastrukturës, Belinda Balluku se në vend që të kërkonte mobilizimin e strukturave për mbajtjen hapur të akseve rrugore dhe për t’iu ardhur në ndihmë qytetarëve, jepte shoë me projekte 3D.


Kompanitë private për mirëmbajtjen e rrugëve, thotë Meta, edhe pse përfituojnë miliona euro nga buxheti i shtetit, nuk kishim jo vetëm kapacitete teknike, por nuk dispononin as rezerva kripe.
Deklarata e Metës
Prej ditësh kam kërkuar të merren masa për përballimin e pasojave nga reshjet e pritshme të dëborës. Kujtoj se në datat 7-8 shkurt, Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit paralajmëroi përkeqësimin e motit, shoqëruar me stuhi të forta.


Ndërkohë Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, jepte show me projekte në 3D, në vend që të merrte masat e nevojshme duke mbledhur drejtuesit e Autoritetit Rrugor Shqiptar dhe administratorët e kompanive private, me detyrime kontraktore.


Në datat 12-13 shkurt rezultoi se asnjë kompani private, as ARRSH dhe as Agjencia për Mbrojtjen Civile nuk kishin kapacitetet njerëzore dhe teknike, si borëpastruese, fadroma e traktorë, në segmentet rrugore për të operuar qysh në orët e para të dëborës dhe stuhisë, duke i braktisur njerëzit e bllokuar në automjete, që qarkullonin në rrugë.

Kompanitë kontraktore, rezultuan të mos kishin as rezerva kripe edhe pse kanë përfituar miliona euro kontrata ku deklarohen dhjetëra automjete motorike moderne për operacione në periudha dimri dhe mirëmbajtje rutinë të akseve rrugore.

Duke ju referuar edhe paralajmërimit të bërë sot nga IGJEUM, për ngricat që mund të krijojnë probleme të ndryshme dhe vështirësi në transportin rrugor, përsëris apelin drejtuar Ministrisë së Mbrojtjes, Ministrisë së Infrastrukturës e Energjisë, Ministrisë së Brendshme dhe Ministrisë e Bujqësisë për të vendosur komunikimin me strukturat vendore dhe për të përmbushur detyrimet ligjore në ndihmë të popullatës në nevojë, duke marrë të gjitha masat efikase për furnizimin me bazën e nevojshme të ushqimeve, evakuimin në rastet kur kërkohet, si dhe për të garantuar funksionimin normal të akseve rrugore.

MBROJTJA E SHËNDETIT DHE JETËS TË ÇDO QYTETARI DUHET TË JETË PRIORITET ABSOLUT!

1


Etiketa: , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas