Bota

Bllokohet ndryshimi i gjinisë në Portugali, Presidenti vendos veton

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:02 - 10/05/18 |
mapo.al

Presidenti i Portugalisë, Marcelo Rebelo de Dousa, i vendosi veton ligjit që mund ta bëjë më të lehtë ndryshimin e gjinisë tek njerëzit.


Ligji u miratua nga Parlamenti këtë muaj, por duhej të merrte edhe nënshkrimin e Presidentit që të hynte në fuqi.


Ky ligj do t’u lejonte qytetarëve të ndryshonin gjininë dhe emrin në dokumente duke filluar nga mosha 16-vjeç, pa pasur nevojë për raport mjekësor.


Ndërkohë, Presidenti i Portugalisë i ka kërkuar Parlamentit të konsiderojë rritjen e moshës minimale në 18 vjeç.


Parlamenti duket se do të ndryshojë ligjin, duke u bazuar në sugjerimet e Presidentit Marcelo Rebelo de Dousa.


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas