Aktualitet

Borisov: I kërkova Zaevit të mos japë dorëheqje

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:23 - 18/10/19 |
mapo.al

“I thash kryeministrit maqedonas Zoran Zaev që të mos parashtroj dorëheqjen”. Kështu ka deklaruar mbrëmë pas takimit të liderëve evropian në Bruksel, kryeministri bullgar, Bojko Borisov.


“Kisha një bisedë të gjatë me te dhe i thash që të mos parashtroj dorëheqjen”, tha Borisov. Nga ana tjetër, burime pranë qeverisë maqedonase theksojnë se Zaev është duke shqyrtuar largimin, pas dështimit të negociatave me BE-së, ndërkohë që presidenti Pendarovski ka mbledhur në një takim urgjent partitë politike.


Presioni politik në Shkup është rritur mjaft gjatë orëve të fundit. Partitë opozitare me në krye VMRO-DPMNE kanë kërkuar dorëheqjen e kabinetit qeveritar dhe mbajtjen e përgjegjësisë për Jo-në nga Brukseli.


LEXO EDHE:


“JO”-ja nga BE, opozita kërkon dorëheqjen e Kryeministrit Zaev


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas