Aktualitet

Bota në alarm nga variati i ri i COVID, mjeku i shqetësuar: Pas 3 javësh…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 00:52 - 29/11/21 |
mapo.al

Epidemiologu Salim Abdool Karim deklaroi që është i shqetësuar për variantin e ri, në një intervistë për televizionin “CNN”.


Ai tha se gjithë studiuesit e kanë ditur që virusi do pësonte mutacione.


Ish-drejtuesi i Komitetit Ministror të Afrikës së Jugut për luftën ndaj Covid-19 deklaroi, që do duhen javë që ta studiojnë virusin sepse në të përfshihen 30 mutacione.Omicron ndryshon nga variantet e tjera dhe për këtë arsye nuk dihet rrezikshmëria e tij.
Epidemiologu deklaroi se këtë muaj do studiojnë efikasitetin e vaksinave aktuale.Ai mendon se varianti afrikan, mund t’i shpëtojë mbrojtjes së vaksinave dhe mund të shkaktojë simptoma të mesme.

Salim Abdool Karim ishte shumë i shqetësuar për personat e pavaksinuar.

Profesori deklaroi që përhapja e Omicron mund të kontrollohet nga izolimi i të gjitha rasteve.

Ai deklaroi se impakti i virusit në botë do shikohet pas 3 javësh.

29


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas