‘Bota u përket inovatorëve’, miliarderi kinez Jack Ma i Alibaba takon Netanjahun

Themeluesi i Alibaba dhe CEO, Jack Ma u takuan me kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu në Jeruzalem të mërkurën. Në takimin e tyre, miliarderi kinez i tha Netanyahut se Izraeli ishte shumë më “paqësor” se sa ai e kishte parashikuar. Z. Ma tha gjithashtu se ai është i impresionuar me qëllimin e mundësive të biznesit në Izrael.

Netanjahu përshëndeti Ma duke i thënë: “Është e mrekullueshme t’ju mirëpresim në Izrael … ju jeni një lider shumë i suksesshëm në një biznes shumë konkurrues dhe në një botë shumë konkurruese, bota i përket atyre që inovaciojnë dhe Izraeli është kombi i inovacionit.”Ky është takimi i tretë i zotit Ma dhe z. Netanjahut, të cilët janë takuar më parë në Kinë në 2017 dhe në Davos të Zvicrës në vitin 2016.

Z. Ma mbërriti në Izrael i shoqëruar nga një delegacion i madh i drejtuesve të lartë nga Alibaba dhe filialet e tij. Të martën, ai vizitoi në Jeruzalem zyrat e fondit të investimeve Jerusalem Partnerët e Ventures (JVP), në të cilin Alibaba u bë partner i kufizuar në vitin 2015. Z. Ma u tha mikpritësve të tij në JVP se Kina ofron “mundësi reale” për kompanitë e teknologjisë izraelite.

Z. Ma u takua me disa nga kompanitë e fillimit të portofolit të JVP-së, duke përfshirë kompaninë e tregtisë elektronike SaleUp, kompaninë kibernetike ThetaRay dhe Nanit, e cila zhvilloi një teknologji që analizon mënyrën se si flenë foshnjat. Zoti Ma tha se Alibaba do të ishte i lumtur të bashkëpunonte me JVP dhe të ndihmonte integrimin e saj në ekosistemin kinez.

Të enjten, zotit Ma do t’i jepet një doktoratë nderi nga Universiteti i Tel Avivit.

Në tetor 2017, Alibaba njoftoi planet për ngritjen e zyrave në Tel Aviv, si pjesë e një shtytje botërore të kërkimit dhe zhvillimit prej 15 miliard dollarësh.

Në fund të vitit 2017, Alibaba përfundoi marrëveshjen e saj për të blerë asetet e startapit të kodeve QR të bazuara në Izrael, Visualead Ltd. Alibaba gjithashtu ka investuar në startape me bazë në Izrael duke përfshirë inovacionin e shtuar të realitetit të Infinity Reality Israel Ltd, motorin e kërkimit e-komers Twiggle Ltd., kompaninë Lumus Ltd., dhe startapin e imazheve autokompjuterike Nexar Ltd./Izraelisot.com/

 


Fatal error: Uncaught ___C_0: (E_ERROR) Trying to access array offset on value of type bool in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config:252 Stack trace: #0 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(13): ___C_5->_errorHandler(2, 'Trying to acces...', '/home/gazetamap...', 13) #1 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_demo_style() #2 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(74): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_image_size() #3 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(63): JNews\Module\Block\Block_9_View->build_column(Array, 'jeg_col_2o3') #4 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(47): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_column(Array, 'jeg_col_2o3') #5 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/BlockViewAbstract.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_output(Array, 'jeg_col_2o3') #6 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/ModuleViewAbstract.php(165): JNews\Module\Block\BlockViewAbstract->render_module(Array, 'jeg_col_2o3') #7 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(1265): JNews\Module\ModuleViewAbstract->build_module(Array) #8 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(205): JNews\Single\SinglePost->related_post(false) #9 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): JNews\Single\SinglePost->related_post_hook('') #10 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #11 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/plugin.php(474): WP_Hook->do_action(Array) #12 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/fragment/post/single-post-1.php(66): do_action('jnews_single_po...') #13 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(772): require('/home/gazetamap...') #14 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/gazetamap...', false, Array) #15 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/general-template.php(204): locate_template(Array, true, false, Array) #16 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/single.php(16): get_template_part('fragment/post/s...') #17 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/gazetamap...') #18 /home/gazetamapo/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/gazetamap...') #19 /home/gazetamapo/public_html/index.php(17): require('/home/gazetamap...') #20 {main} thrown in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config on line 252